Акробатика на лижах — екстремальна розвага та зимовий спорт

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Лижна акробатика входить у програму фрістайлу — цей лижний вид спорту включений у зимову Олімпіаду. У фрістайл входить могул, хафпайп, скі-крос, слоупстайл, ньюскул (поєднує різні види, схожий на паркур, тільки на лижах). а також лижний балет (виключений з олімпіади) але найбільш видовищним видом цієї зимової дисципліни є саме лижна акробатика. Цей вид спорту багато чого взяв від звичайної акробатики — складні трюки, пов’язані з екстремальними переворотами, відчуття висоти, і, на жаль, можливість серйозно травмуватися.

Сальто

Історія

Фрістайл бере свій початок з лижного балету, який представляв із себе шоу на подобі циркового. В 1926 році німецький фахівець із гірських лиж і альпінізму доктор Фріц Руель видав книгу по лижному балету.

В 50-х роках ХХ століття фрістайл оформився в спортивну дисципліну, виявляючи собою переплетення гірськолижного й акробатичного спорту. Перші змагання були проведені в Нью-Гемпширі, США, в 1966 році. Кубки світу проводяться з 1978 року, перший світовий чемпіонат був проведений в 1986 році у Франції.

Трюк

В 70-х роках ХХ століття фрістайл стає популярним у СРСР, в 1985 році лижний фрістайл отримав відділ у Спорткомітеті Радянського Союзу. Уперше чемпіонат СРСР відбувся в 1986 році в Підмосковних Гірках. В 1988 році утворилася Федерація фрістайлу Радянського Союзу.

Олімпійським видом спорту він став після того, як фрістайл був представлений у показовій програмі на Олімпійських іграх у місті Калгарі, на наступній олімпіаді а місті Альбервіль фрістайл отримав місце в зимових видах спорту олімпіад. Як олімпійський зимовий вид спорту фрістайл продовжує розвиватися — в 1994 році на олімпіаді в місті Ліллехамер додали лижну акробатику, в 2010 році в канадському Ванкувері додали лижний крос, в 2014 році в Сочі виступали спорстмени в програмі слоустайла й хаф-пайпа.

Фрістайл в Україні

В Україні фрістайл почав розвиватися в 80-і роки, перші змагання були проведені в Києві, Миколаєві й Тисовці в Карпатах. Перший чемпіонат України був проведений в 1987 році. На чемпіонатах Радянського Союзу в 1987 — 1992 роках медалі завоювали Сергій Бут, Юрій Ковирзанов, Тетяна Мартинова, Інна Палієнка.

В 1990 року на VII спартакіаді СРСР збірна України посіла перше місце в командному заліку, головним лідером серед спортсменів був Сергій Бут. Також українські акробатки неодноразово вигравали міжнародні змагання. На етапі Кубка Європи перше місце в 2000 році зайняли Станіслав Кравчук, Енвер Аблаєв.

Різноманітність фрістайлу

Фрістайл складається:

 • властиво лижна акробатика, про неї піде далі, але всі дисципліни, які входять у фрістайл, мають акробатичні елементи;
 • могул — спуск по схилу, який вкритий великими горбиками, між якими потрібно лавірувати, виконуючи різні стрибки із трюками, спуск можливий поодинці або парами, коли паралельно йдуть два спортсмени;
 • скі-крос — перешкоди на спуску різноманітні — трампліни, віражі, хвилі;
 • слоупстайл — схожий на паркур або екстремальне катання на роликовій дошці — трюки робляться на пірамідах, поруччі, поверхнях різного, у тому числі й зустрічного уклону, став олімпійським видом спорту тільки на Олімпіаді в місті Сочі в 2014 році;
 • лижний хаф-пайп — виступ на схилі, який нагадує напівциліндр, узимку крім лиж, на такій трасі катаються на сноуборді, улітку на подібному треку виступають на велосипедах, роликах, дошці;
 • акроскінг (лижний балет) — довільна програма, у якій спуск здійснюється по гладкому, пологому й короткому схилу, виконуються перевороты через лижну паличку, обертання.

Могул

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Акробатичний вид спорту

Лижна акробатика — олімпійська дисципліна, в якій після зльоту із трампліна виконуються трюки найвищої складності. Проводяться кубок світу, чемпіонат світу й Олімпійські ігри.

Заняття проходять на спеціально обладнаних акробатичних стадіонах із трамплінами, які мають різну довжину. Великий трамплін має довжину 4 метра з нахилом 70 градусів, середній — 3,5 метра з нахилом 65 градусів, малий — 2 метра з нахилом 55 градусів. Трампліни будують як на зимових курортах, так і у межах великих міст.

Спуск

Стрибки переходять у гвинти, сальта, перевороти, оберти й інші. Спортсмени розганяються на зльоті із трампліна до 70 кілометрів на годину, після відриву в основному виконуються сальто, причому саме така швидкість потрібна для виконання потрійного сальто. Найскладнішим елементом вважається одночасне виконання чотирьох сальто й чотирьох піруетів, які виконав в 2000 році Ерік Бергурст. У силу великого навантаження на ноги місце приземлення повинне бути вкрите пухким снігом.

Оцінюють у першу чергу політ — 1/5 від загальної оцінки, трюки — половина, а приземлення — третина від оцінки.

Лижна акробатика має свою термінологію:

 1. Сальто називається лея, це виконане в групуванні пряме сальто.
 2. Якщо сальто супроводжується подвійними обертанням, вправа називається фул.
 3. Подвійне обертання — дабл фул.
 4. Сальто зігнувшись — пайк.

Безпека

При заняттях фрістайлом і особливо лижною акробатикою, слід дотримуватися заходів безпеки. Вчитися потрібно з інструктором, тренер повинен стежити за безпекою. Потрібно займатися в шоломі й у спеціальних захисних щитках на руках, ногах, щоб пом’якшити падіння. Також ретельно потрібно підібрати лижі, лижні палички, на голову обов’язково надягаємо шолом.

У силу того, що це складний вид спорту, ним не рекомендується займатися дітям, але їх можна навчати, не використовуючи перевороти через голову. Також бажано, щоб діти мали гарну фізичну підготовку, у першу чергу в спорт приймаються гімнасти й акробати.

Більшість травм виникає через недосвідченість і необережності, серед травмованих — близько 40 відсотків починаючих спортсменів, і вдесятеро менше було серед майстрів спорту. Це дуже травматичний вид спорту, травми бувають часто і вони можуть бути серйозними, тому потрібно добре подумати, чи потрібно займатися фрістайлом взагалі.

У випадку падіння лижника від нього потрібно забрати лижі й палички, посигналити іншим лижниками схрещеними й лижами, які потрібно увіткнути в сніг. Якщо транспортування неможливе, потрібно зігріти травмованого, утепливши організм гілками або теплими речами, які створять деяку теплоізоляцію спини від землі.

Сніговий парк

Хвороби, можливі при виконанні трюків на лижах:

 1. Розтягнення.
 2. Вивих.
 3. Перелом ноги або руки.
 4. Перелом ребер.
 5. Перелом хребта.
 6. Забій м’яких тканин.
 7. Забій живота.
 8. Втрата свідомості.
 9. Переохолодження.
 10. Обмороження.
 11. Опік сітківки очей (від яскравого снігу або від інтенсивного ультрафіолетового випроміннювання в горах).
 12. Втрата зорової різкості, погіршення сприйняття кольорів.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию