Вправа логопедичної гімнастики Дятел

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Усім нам відомо, що буква «р» досить складно вимовляється. Багато з людей у дитинстві не можуть правильно вимовляти цю букву в словах, а в деяких і з віком нічого не міняється. Тати й мами для виправлення дикції в дитини ведуть її до логопеда. Але можна тренувати свою дитину й удома. Ця стаття є вам невеликим навчальним посібником з постановки букви «р».

Лісовий птах

Як підійти до вирішення проблеми

До складу мовної апарат входять: гортань, голосові складки, ротоглотка з м’яким і твердим піднебінням, язик, губи, зуби, носоглотка й органи дихання.

Можливі причини дефекту мови

Це можуть бути відхилення після травми й уроджені дефекти. Основною причиною багато фахівців вважають недостатнє спілкування дорослих і дітей.

Вправа

Загальні поняття

Наша мета — якісно поставити мову. У процесі утворення звуку беруть участь органи носоглотки й ротової порожнини людини. Правильна постановка цих органів у комплексі дає чіткий і ясний звук. Проходячи етапи даної гімнастики, маля навчається перетворювати прості звуки в складні звукові фрази. Домогтися всього вищесказаного нам допоможуть методичні рекомендації із проведення необхідних уроків.

Із чого почати

Маля потрібно зацікавити, і виділити декілька хвилин на день для необхідних тренувань. Урок рекомендується подати цікаво, щоб різниця між грою й заняттям була б малопомітна. Намагайтеся, щоб заняття викликало у дитини позитивні емоції. У спокійному стані дитина здатна краще зосередитися на напрузі тих або інших м’язів. Плюс до всього, вона буде більш уважною і якісно виконає завдання.

Тренування вимови

Основні принципи навчання

Тут важливо створити обстановку, у якій дитина буде почувати себе вільно. При проведенні занять необхідно враховувати тимчасове й силове навантаження, а так і положення тіла учня. У жодному разі не можна прискорювати процес навчання, що може негативно відбитися як на якості звуків, так і на бажанні маляти займатися. Будьте уважні, терплячі й наполегливі в проведенні тренувань і тоді все вийде.

Обов’язкові правила

 1. Тренування проводиться щодня, при регулярному повторенні організм запам’ятовує потрібні рухи. Достатньо три рази в день по 5 хвилин.
 2. Починаємо тренування з рухів губ і щік. Далі йдемо в усередину рота.
 3. Кожна вправа виконується близько п’яти разів. Не слід перевантажувати м’язи й робити більш, як три вправи за урок, щоб уникнути утоми.
 4. Не забуваємо про статичні вправи, для утримання групи м’язів у потрібному положенні в межах п’ятнадцяти секунд.
 5. При плануванні занять педагогові слід спочатку ввести прості вправи й зв’язати їх із грою. Далі поступово можна ускладнювати завдання.
 6.  При закріпленні матеріалу необхідно вводити нову вправу. Інші вправи повинні повинні повторюватися з числа попередніх вправ як закріплення попередніх тренувань.
 7. Гімнастику виконують, перебуваючи в сидячому положенні, при цьому потрібно стежити за правильною поставою.
 8. Виконуючи вправу, учень повинен бачити обличчя дорослого й контролювати своє. У цьому випадку добре допоможуть дзеркала, як настінні, так і переносні настільні, невеликого розміру.
 9. У навчальному процесі кожний рух бажано зв’язати з яким не будь образом, можна із зображенням на листівці або малюнку. На наступних заняттях у дітей буде спрацьовувати зорова й м’язова пам’ять.

Функція дорослого не тільки пояснити маляті правильність виконання завдання, але й обов’язково допомогти йому у правильному виконанні.

Вимова

Разом – ми сила

Дорослий і дитина повинні спільно добиватися покращення дикції. Ця взаємодія прослідковується в наступних рекомендаціях:

 1. Педагог пояснює завдання й вступає з дитиною в гру.
 2. Потім показує необхідну для повтору вправу.
 3. Далі дитина повторює й відпрацьовує завдання самостійно. Дорослий контролює правильність, послідовність і плавність рухів, що виконуються.
 4. Учень може не відразу якісно виконати артикуляційний жест і тут треба буде йому допомогти або шпателем, або чистим пальцем, або чайною ложкою.
 5. До навчально-методичного процесу необхідно підходити творчо. Наприклад, для того, щоб учень у процесі вимови в потрібне місце підставила язик, намажте це місце варенням

Прикладів артикуляційних вправ дуже багато, але нас цікавить рухливість язика.

Тренування

Постановка букви «р»

Опишемо комплекс артикуляційної гімнастики, при якісному виконанні якого, ми прийдемо до правильної вимови звуку «р». Одна з вправ — дятел, в комплекс артикуляційної гімнастики також входять вправи:

1.«Конячка»

Зміцнюємо м’язи язика.

Робимо язичком зігнуту лопаточку, підсосуємо її до піднебіння й потім різко опускаємо, розширюючи язик й ударяємо по внутрішній стороні нижніх зубів. При цьому чується «цок-цок-цок».

2.«Маляр»

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Відпрацьовуємо рухливість язика.

Посміхнутися, відкрити рот і підняти мову до бугорочків верхніх зубів. Водити по небу вперед — назад. Уявіть, що піднебіння фарбуєте пензликом.

3.«Грибок»

Відпрацьовуємо статичну напругу язика.

Відкрити рот і повільно цокати язиком. Зупинити язичок на піднебінні й присмоктатися до нього. Удержати подовше «грибок», розтягуючи під’язичну вуздечку.

4.«Дятел»

Розвиваємо вміння втримувати кінчик язика біля альвеол (посадкове місце) верхніх зубів.

Широко відкрити рот, вістря язика підняти нагору й із силою вдаряти в горбки над верхніми зубами, постукати в них: « д-д-д»».

5.«Бджілка»

Вчимося втримувати верхівку язика, вібруючи їм біляверхніх альвеол.

Відкрити рот. Кінчик язичка підняти до альвеол верхніх зубів. Подумки провести стрілку від основи язика до виходу з рота. Сильно видихнути в напрямку цієї стрілки, вийде звук «дз», який потрібно повторювати, приминаючи язичок до горбків — » дз-дз-дз» Розвиваємо. Необхідно відчути кінчиком мови лоскотання від сильного струменя повітря, відчути вібрацію мови.

6.«Заведи мотор»

Ставимо й розвиваємо вібрацію язика.

Відкриваємо рот, піднімаємо кінчик язика до альвеол (верхні зубки). Сильно видихаємо й вимовляємо » дз-дз-дз» у прискореному темпі. Чистий вказівний палець вставляємо в ротик під язик й робимо коливальні рухи — запускаємо мотор. Мотор ричить: » р-р-р». От ми й знайшли звук «р»!

Перший звук «р», з вуст вашої дитини не буде чітким. Надалі, якщо строго будуть виконуватися рекомендації із проведення занять, цей звук стане виразним і чітким у вимові. Хоча, якщо дитина почала вимовляти звук, його надалі можна розвивати не артикуляційними вправами, а за допомогою цілеспрямованого промовляння слів, які містять бажаний звук.

Даний комплекс вправ дятел артикуляційної гімнастики — це тільки невелика частина всіх тих вправ, які слід відпрацьовувати при виявленні тих або інших дефектів мови в дитини. На початку курсу цих занять у маляти буде спостерігатися напруженість не тільки м’язів обличчя, але й м’язів усього тіла. Згодом згодом напруга зникне, рухи мовних органів стануть природніми й скоординованими. Систематичне заняття дітей з батьками і якісна організація уроків у логопедів, — це запорука якнайшвидшого успіху в ліквідації дефектів мови в дітей. Діти в домашніх умовах можуть засвоїти і вимовляти слова складної складової і звукової структури.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию