Вальгусні стопи та Х подібні ноги у дітей — лікувальна гімнастика

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Діагноз, у якому зазначена «плоско-вальгусна деформація стопи» звучить дивно, адже це досить рідкісний термін. Ця хвороба схожа на плоскостопість із тіє різницею, що крім того, що зводи стопи не відповідають нормальній висоті, також її вісь скривлена — підошва стопи від пальців до п’яти випирають назовні, а відділ кісточки звалюється усередину. Таким чином, якщо дивитися на ноги ззаду, утворюється форма, схожа на букву Х, це і є вальгусна деформація. Серед способів лікування центральне місце займає гімнастика, спеціальне взуття й масаж стопи. Схожа деформація стопи іноді трапляється не тільки в дітей, але й у дорослих, як правило в жінок, які працюють в офісах і одночасно ходять на високих каблуках.

Деформація стопи

Причини й профілактика

Серед причин такого аномального положення стопи — вплив ваги тіла дитину в період, коли зв’язки стопи ще недостатньо розвинені, крім того тонус м’язів недостатній для правильного утримання костей при навантаженнях. Відбувається зниження поздовжнього зводу стопи, вона стає плоскою, одночасно стопа прогинається усередину зі зсувом переднього відділу.

Негативні зміни часто відбуваються через те, що кістки в маленької дитини не достатньо сформовані, вони мають хрящову структуру. Звід стопи формується остаточно до четвертого року, а м’язи й зв’язки стають досить міцними тільки до семирічного віку. Плоскостопість не можна визначити тільки по вигляду стопи, адже до трирічного віку звід підошви ноги заповнений жиром, і потрібно поставити палець на середину стопи, щоб переконається, наскільки він вільно провалюється. Але якщо п’яти відхиляються назовні, взуття зношується нерівномірно, то потрібно проконсультуватися в ортопеда.

Положення кісточок при захворюванні

Серед основних причин хвороби:

 • слабкість організму й знижений тонус м’язів внаслідок недоношеності дітей;
 • часті респіраторні хвороби, бронхіти, пневмонії;
 • рахіт.

Оскільки деформується і стопа, і гомілковостопний суглоб, то бажане помітити аномалію раніше, коли дитина тільки вчиться ходити. Адже якщо не лікувати вальгусну деформацію, надалі постраждає таз, постава, ноги й хребет можуть значно скривиться, це загрожує виникненням болів і наступним артрозом і остеохондрозом.

У ранньому віці можна уникнути хвороби, якщо:

 • не сильно навантажувати ноги дитини до семи місяців;
 • здійснювати профілактику рахіту;
 • регулярно обстежуватися в ортопеда;
 • користуватися твердим взуттям тільки після року;
 • не варто малюкам занадто стискувати стопу повзунками або шкарпетками.

Вправи

Вправи потрібно робити декілька разів на день по три за один підхід. Вправи виконувати босоніж або в носках, у тапочках або іншому м’якому взутті під час занять ходити не можна. Перші результати можна помітити через два тижні занять.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Масаж підошви

Гімнастика для лікування вальгусних стоп у дітей і дорослих. Щоб вилікуватися, потрібно:

 1. Ходити по доріжці шириною 15 сантиметрів.
 2. Ходити, опираючись на зовнішню сторону стопи.
 3. Використовувати для ходьби рельєфну поверхню, улітку можна просто ходити по гальковому або піщаному пляжу або ж просто босоніж по землі.
 4. Удома гальку, пісок можна помістити в ящик або широкий тазик і в по цій поверхні потрібно ходити дрібними кроками декілька хвилин на день. Замість піску можна використовувати крупи, наприклад рис.
 5. У теплу ванну з температурою води біля 35 градусів (рівень води до щиколоток) ставимо гальку або гумовий рельєфний килимок і ходимо босоніж.
 6. Вправа на моторику — збирання дрібних предметів (ручки, ґудзики) пальцями ніг, причому бажано підняти предмет у повітря й потримати декілька секунд. Також можна знімати тканину зі стільчика й м’яти її на підлозі пальчиками ніг.
 7. Сісти на підлогу, схрестивши ноги, із цього положення встати. Наступного разу положення ніг поміняти. Дітей можна піднімати за руку (не в повітря).
 8. Присідати з «приклеєними» до підлоги стопами. Можна тримати дітей за пахви, допомагаючи їм устати.
 9. Підніматися на носочки якнайвище з наступним присіданням на повну стопу.
 10. Лазити по гімнастичній стінці й ходити по драбині, яка лежить горизонтально на підлозі.
 11. Сидячи на стільці, потрібно обома ногами, а потім по черзі кожною ногою із зусиллям катати м’ячик стопами ніг.
 12. Можна робити різні вправи стопою, сидячи на стільці — стискати й розтискати пальці ніг, згинати тильну сторону стопи, згинати підошви стопи, обертати стопу в різні сторони, просити дітей стискати тильну сторону стопи із захоплюванням предметів.

Інші методи лікування

Дитині потрібно робити масаж, причому масажувати потрібно не тільки стопу й гомілку за спеціальною методикою, але й спеціальну область попереку, у якому розташовані нервові закінчення, які відповідають за роботу м’язів ніг і сідниць. Починати масаж потрібно професіоналові, але згодом, поспостерігавши за діями масажиста, можна й самому масажувати. Під час процедури стопи повинні звисати із краю стола, а під гомілками ніг дітей повинен бути м’який валик.

Масаж

 1. Масажуємо спину — від попереку до шиї уздовж хребетного відділу, потім з боків ребер до пахв. Спочатку потрібно розім’яти спину, потім потерти кінчиками пальців і просто погладити.
 2. Розітріть, спочатку жорстко, потім м’яко попереково-крижову область вертикально й горизонтально. Поплескайте сідниці долонями й тильною стороною кулака. Перейдіть до масажу стегон і підколінних ямок різними прийомами — потрібно рубати, поплескувати, розтирати, розминати.
 3. Погладьте поверхні гомілок від п’яти до ямки під колінами. По зовнішній частині ікри потрібно розминати легко, кінчиками пальців, струстіть їх, розтягніть шкіру пощипуваннями. Внутрішню частину ікри енергійно розтирайте кісточками пальців, сильно розминайте, бийте пальцями.
 4. Підошву енергійно розітріть, розімніть щипцеподібним захватом. У положенні на спині, з валиком під колінами погладьте всю ногу.
 5. Передню частину стегон масуйте назовні й вгору, потім розімніть і розітріть передню частину стопи.
 6. Гомілковостопний комплекс потрібно розімнути масажем м’язів довкола щиколоток, особливо енергійно потрібно розтирати внутрішню кісточкову частина (область довкола кісточки).
 7. Тильну сторону стопи масуйте однією рукою, злегка її зігнувши, перейдіть до внутрішньої частини стопи, особливу увагу надайте місцю біля великого пальця.
 8.  Потрібно робити прості вправи — згинати підошву, тильну частину стопи, пальці ноги, обертати стопами, повертати стопи усередину підошвою однієї ноги (супінація) або одна до одної з утриманням між стопами м’ячика або кеглі. Така проста гімнастика повинна доповнювати масаж.

Взуття

Дитина повинен носити спеціальне взуття, яке має тверду частину навколо п’яти бажано берці (туристичні черевики), які підтримують також і гомілковостопний суглоб, а також супінатор, який високо піднімає прогин стопи. Але потрібно врахувати, що ортопедичне взуття й устілки не лікують, а запобігають подальшій деформації стопи. Головна мета лікування — розвиток м’язів і зв’язок, які повинні згодом привести в норму стан стопи. Постійне ж носіння ортопедичного взуття шкодить м’язам, може навіть викликати їхню атрофію, тому потрібно ходити якийсь час і в м’якому взутті, а при покращенні стану і зовсім відмовитися від спеціальних черевиків.

При правильнім лікуванні в дітей позитивні результати можна буде побачити через півроку, але це тільки при щоденних заняттях, хоча покращення стану стопи дітей може настати й через декілька тижнів. Покращеня потрібно сприймати як те, що комплекс вправ підібраний правильно й потрібно посилити тренування. Плосковальгусної аномалії в дітей не повинно бути після року інтенсивних занять гімнастикою, масажу й носіння спеціального взуття (носити спеціальне взуття постійно не можна, оскільки послаблюються м’язи).

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию