Лікувальна гімнастика та ЛФК при кашлі, бронхіті та бронхоектазії

Кашель буває при готрих респіраторних захворюваннях, якщо його не лікувати, він може перейти в гострий, хронічний бронхіт. Хронічне протікання хвороби може перейти в астму, бронхоектаз — захворювання, при якому міняється структура бронхів і ускладнюється бронхіальна прохідність, дихати стає важко й із цією проблемою доводиться постійно боротися. Хворому потрібно допомагати комплексно — медикаменти, режим, спеціальний масаж і вправи лікувальної гімнастики при бронхіті.

Гостре респіраторне захворювання

 

Лікування кашлю

Коли трахебронхіальне дерево вражається інфекцією (вірусною, бактеріальною) або ж повітрям, насиченим хімічними речовинами, пилом, виникає сильний постійний кашель — гострий бронхіт.

Лікувальна гімнастика, фізкультура й масаж відновлюють правильне функціонування бронхів — поліпшується дренажна функція, хвороба надалі не переходить у хронічну стадію, пневмонію. Цілеспрямований вплив на життєво важливий орган покращує стан організму й підвищує імунітет.

Вправи слід робити, коли гострий процес у минулому, у такий спосіб потрібно допомагати видужуючому організму. Потрібно звернути увагу на сильний видих й відкашлювання, яке є найважливішим чинником видужування на цьому етапі — важливо не допустити застою мокротиння, у якому можуть заводиться бактерії.

Ліки

Хронічний кашель

Гострий бронхіт переходить у хронічний — постійно виділяються мокротиння, бронхи зменшують прохідність через постійно присутній слиз і зменшення діаметра бронхів. При ураженні навколишніх тканин можливі різні ускладнення у вигляді пневмосклерозу, ателектази, емфіземи й інші, які приводять до дихальної недостатності. Дихання при хронічному бронхіті може просто супроводжуватися кашлем, а може бути порушеним, супроводжуватися обструктивною задишкою при фізичному навантаженні й без нього.

Лікувальна гімнастика при цьому виді бронхіту покликана покращити обмін лімфи, крові, а також допомагає ліквідувати запалення і його наслідки. Вправи спрямовані на збільшення амплітуди руху грудної клітки, поліпшення роботи дихальних мускулів, видих подовжений, супроводжується відкашлюванням.

Запалення бронхіол

Структурні зміни дихальних шляхів

При бронхоектазії відбувається розширення стінок бронхів, які мають вигляд мішечків, у яких виникають скупчення слизу. Особлива небезпека полягає у виникненні пневмосклерозу (звичайна тканина заміщається сполучною) і інтерстициальної пневмонії (запальний процес прогресує). Це важке захворювання приводить до серцевої, легеневої недостатності й емфіземи легенів.

Гімнастика полягає в поліпшенні відділення мокротиння, покращення живлення тканин, дихальних органів. Вправи супроводжуються довгим видихом з покахикуванням, постукуванням грудей кулаками для розрідження слизу, але не можна затримувати дихання.

Потрібно позбутися шкідливих звичок

Вправи

Вправи гімнастики можна застосовувати при простих, а також складних видах бронхіту, також при бронхоектазії. Темп — повільний, видих — подовжений, 20 — 30 секунд, видихнувши, потрібно відкашлятися.

Лежачи на спині:

 1. Одну руку поставити на живіт, іншу — на груди, ноги підняти на 30 сантиметрів. Дихаємо животом у повільному темпі, видих триває близько половини хвилини.
 2. Долоні на плечах — на вдиху піднімаємо лікті, на видиху нахиляємо голову вперед і надавлюємо на бічну частину ребер.
 3. На вдиху розводимо руки в сторони, на видиху підтягуємо коліна до грудей, обійнявши їх руками.
 4. Ставимо стопи на підлогу, попередньо зігнувши ноги в колінних суглобах, на видиху піднімаємо тазову частину, на подовженому вдиху опускаємо, робити повільно.
 5. З лежачого положення на видиху сідаємо й знову лягаємо на вдиху.
 6. Скласти руки в замок і поставити на груди, руки підняти й намагатися крутити грудною кліткою в одну й іншу сторону при вільному диханні.
 7. Руки уздовж корпуса, на вдиху піднімаємо руки вище голови, опускаючи, підняти одну ногу.

Свіже повітря

Лежачи на лівому боці (повторити на правому):

 • ліва рука витягнута нагору, права — по уздовж корпуса, на вдиху піднімаємо праву руку над головою, на видиху її опускаємо й стискаємо рукою грудну клітку, відкашлюючись;
 • швидко крутити напруженою правою рукою по п’ять разів в одну сторону, дихання довільне;
 • на вдиху піднімати праву руку, на видиху обійняти нею коліно правої ноги й підтягнути до грудей з подовженим видихом, відкашлюючись після торкання коліном грудної клітки;
 • на видиху потягнутися правою рукою убік, поставивши спину на підлогу, на вдиху повернутися назад, знову на видиху нахилитися вперед;

Лежачи на животі:

 • упор долонями як при віджиманні, стати на коліна й повільно присісти на вдиху навпочіпки, знову випрямитися із прогином спини вниз (животом до підлоги) на видиху;
 • повернути руку й тулуб слідом за нею на вдиху, знову повільно лягти на підлогу на видиху;
 • діафрагмальне дихання з подовженим видихом;
 • розслаблююча вправа — на вдиху повільно піднімаємо руки й кладемо кисті рук на підлогу вище голови, на видиху руки опускаються;
 • згинаємо руки в ліктях з одночасним згинанням пальців у кулаки, розгинаючи лікті, розтискаємо кулаки, робимо в повільному темпі при вільному диханні.

Ссылка на основную публикацию