Лікуємо хронічне обструктивне захворювання легень ХОЗЛ дихальними вправами

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Хронічне обструктивне захворювання легенів (ХОЗЛ) є розповсюдженою причиною непрацездатності й навіть летальних випадків. Тому воно потребує негайного реагування й впровадженні найкращих методів лікування. Дихальна гімнастика тренує м’язи, відповідальні за роботу легенів і тим самим полегшує лікування й протікання хвороби.

Кашель

Основні правила виконання вправ

Дихальна гімнастика вирішує наступні завдання при хворобі ХОЗЛ:

 • зменшує або навіть ліквідує дихальну недостатність;
 • легені значно краще вентилюються;
 • усувається застійна недостатність у кровообігу;
 • попереджується плевральний випот (патологічне нагромадження рідини в плеврі);
 • зміцнюються дихальні м’язи, зменшується задишка, кисень краще надходить до всіх органів і, як наслідок, покращується самопочуття й робота всього організму.

Не можна курити

Основні принципи вправ при ХОЗЛ:

 1. Оскільки захворювання часто протікає важко, обов’язково потрібно лікуватися всебічно, однієї дихальної гімнастики недостатньо.
 2. Лікуватися потрібно під наглядом лікаря, дихальну гімнастику краще починати вивчати разом з інструктором.
 3. Людям похилого віку потрібно з обережністю ставиться до дихальних вправ.
 4. Протипоказання — загострення ХОЗЛ при важкому протіканні, загострення гіпертонії, психічне несприйняття захворювання.
 5. Навантаження не повинні викликати неприємні емоції, їх потрібно збільшувати поступово.
 6. У приміщенні повинно бути свіже повітря, одяг не повинен сковувати рухи.
 7. Відмовтеся від паління, кинути цю шкідливу звичку ніколи не пізно.

Вправи

Вправи повторювати в середньому п’ять разів, збільшуючи або зменшуючи кількість повторів, зважайте на своє самопочуття, воно повинне залишатися хорошим. Наприкінці кожної вправи вимірюйте пульс — він не повинен значно змінюватися, адже фізичне навантаження при ХОЗЛ не повинно бути більшим, ніж навантаження при самообслуговуванні — ходьбі, легкої ранкової зарядки. Але оскільки що при ХОЗЛ потрібно покращувати обмін речовин в організмі, кровообіг, рухатися потрібно обов’язково, довго лежати небажано через небезпеку застійних процесів в організмі.

Хвойний ліс

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

 1. Сісти на стілець, спина повинна бути на спинці. Коротко вдихаємо носом зі швидким видихом через губи (видих повинен бути довшим, ніж вдих), губи потрібно сильно стиснути. Спрощений варіант — видих, чинячи опір, можна робити через трубочку, опущену у воду.
 2. Сидячи на стільці, випрямляємо внизу руки й повільно піднімаємо їх по черзі — вдих і видих, опускаючи вниз.
 3. Сідаємо на край стільця, тримаючи руки на колінах. На вдиху одночасно піднімаємо ноги на носочках, а кисті рук — на пальцях, на видиху опускаємо.
 4. У положенні сидячи довільно вдихаємо повітря, затримуємо подих на три секунди й повільно видихаємо. Вправу проробляти хвилину, вона не повинна викликати дискомфорту.
 5. Сидячи, не впираючись на спинку, імпровізувати відкашлювання, поклавши руки на груди — спочатку внизу грудної клітки, потім вище й на кінець — угорі, різко видихати три рази на кожному положенні рук.
 6. Стоячи, нахилиться вперед, поклавши руки на стегна, злегка зігнути коліна, довільно неспішно вдихнути й довго видихати через стислі губи, рухаючи дихальні м’язи задньої й нижньої частини грудної клітки.
 7. Сісти на стілець, руки зігнуті в ліктях, кисті — на плечах, видихаючи, обертати плечовими суглобами вперед, на видиху розслабитися, знову на вдиху обертати плечима назад.
 8. Сидячи на стільці, не спираючись на спинку, руки прямо уздовж тулуба, на вдиху піднімаємо плечі, на видиху — опускаємо.
 9. Наприкінці кожного тренування потрібно проводити спеціальну розслаблюючу вправу — сісти максимально зручно на стілець, притулившись до спинки, намагатися повністю розслабитися, причому простежте, щоб розслаблений був кожен м’яз, і так потрібно просидіти одну-дві хвилини.

Диханя діафрагмою

Якщо при ХОЗЛ хворому ці вправи видадуться занадто простими, і фізичне навантаження дозволяють збільшити можливості організму, під керівництвом інструктора можна приступати до більш складного дихального комплексу, але потрібно порадитися з лікарем про необхідність ускладнення дихальної гімнастики, взявши за основу лікувальну фізкультуру при бронхітах. Приклад таких вправ, що залучають не тільки дихальні органі, але й інші частини тіла:

Бронхи

 • діафрагмальне дихання — лежачи на спині, на три рахунки сильно й тривало вдихнути, втягуючи живіт, на четвертий рахунок видихнути діафрагмою з випинанням живота, потім покашляти за допомогою скорочення м’яза живота;
 • вижимання лежачи на спині — обхопити гомілки ніг, на вдиху підтягнувши до грудей коліна, і сильно видихнути діафрагмою при розгинанні ніг, вправа закінчується кашлем, який потрібно посилити за допомогою скорочення м’язів черевного преса.

Універсальні вправи

Можна також спробувати вправи, які досить універсальні, і годяться при ХОЗЛ, астмах і пневмоніях, серед них є як прості, так і ті, які вимагають фізичного навантаження. Тому дозування вправ визначте, порадившись з лікарем.

Гори

 1. Прикласти долоні в замку до рота, зробити спокійний довгий вдих через губи трубочкою, віддаляючи руки від рота.
 2. Здавлювати руками грудну клітку по боках на видиху, можна трусити ребра долонями, вимовляти тривалі звуки ш, ж, р.
 3. Кисті поставити на плечі, лікті внизу, піднімаємо лікті в сторони на вдиху, притискаємо лікті до корпуса на видиху.
 4. Поставити долоні на місце, вище печінки праворуч (симетрично ліворуч), зробити довільний вдих, на видиху нахилитися вперед і здавлювати ребра руками.
 5. На вдиху розвести руки назад через сторони, на видиху нахиляємося, обіймаємо себе на плечі, притискаючи руки до корпуса.
 6. Вдихнути, на видиху нахиляємося вперед торкаємося руками підлоги (або стоп, якщо не дістаєте).
 7. На видиху присісти, схопити руками коліна й притиснути стегна до грудей, вдихаємо, встаючи.
 8. На видиху підтягнути одне коліно до грудей (стоячи або сидячи), причому сидячи можна підтягнути відразу два коліна.
 9. Стоячи, триматися за опору, на видиху підтягуємо коліно ноги до підборіддя.
 10. Гімнастична палиця за спиною, тримаємо за кінці, на видиху при нахилах вперед палицею торкнутися п’ят ніг.
 11. Повертаємо корпус, розвівши руки в сторони, дихання довільне, тренується саме по собі.
 12. Стати на коліна, вдихнути й на видиху груди максимально наближаємо до стегон.
 13. Стати на коліна, на вдиху підняти руки, на видиху притиснути до стегон груди, поставивши руки на підлогу перед головою, у такий спосіб викликати кашель і відкашлятися.
 14. Біля гімнастичної стінки нахилятися в сторони й уперед, поставити на третю сходинку ногу й видихати, притискаючи коліно до грудей.
 15. Різними способами, але без зайвого фізичного навантаження, розтягувати м’язи шиї, плечового пояса, грудної клітки.
 16. Ходити на свіжому повітрі з різним положенням рук, робити повільні велосипедні прогулянки або крутити педалі на велотренажері з мінімальним навантаженням. Останнє при ХОЗЛ не рекомендується, але цілком можливо, якщо дозволяють можливості організму і якщо у людини легка форма хвороби. Потрібно врахувати, що прогулянки, велопрогулянки значно збільшують тягу до життя, а бажання видужати й позитивний настрій є дуже важливими для одужання.
 17. Останній пункт, але найбільш важливий — ходіть до церкви, регулярно сповідайтеся і приймайте Святе Причастя, це значно полегшує не тільки душевний стан, але й може кардинально поміняти протікання ХОЗЛ убік фізичного видужання.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию