Вправи дихальної гімнастики при туберкульозі легень

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Туберкульоз є однією з найвідоміших і найпошишеніших хвороб у світі. Ще п’ятдесят – сімдесят років тому цей діагноз був фактично вироком для хворого, адже яких-небудь ефективних методик його лікування ще не було розроблено. Але медицина не стоїть на місці. На сьогоднішній день існує не тільки низка медикаментозних терапевтичних курсів лікування даного захворювання, але й спеціальна лікувальна гімнастика. Вона застосовується як додаток до основного терапевтичного курсу й спрямована на покращення проходження повітря по дихальних шляхах і паренхімі легенів (паренхіма включає в себе дихальні бронхіоли, альвеоли, інтерстицій (систем а волокон, своєрідний скелеть легенів) і судинну мережу легень).

Дихання на повні груди

Особливості захворювання

Туберкульоз – інфекційне захворювання, що найчастіше вражає органи дихальної системи. Одним з перших його проявів є порушення дихання: з’являється так зване поверхневе дихання (зміна співвідношення глибини вдиху й видиху). У результаті в легенях знижується парціальний тиск, що веде до порушення газообміну між паренхімою органа й кровоносними судинами, які в ній проходять: оскільки при вдиху в легені надійшло недостатньо кисню, то знижується і його надходження у кров. Це веде до формування кисневої недостатності.

Інші сприятливі для розвитку хвороби фактори:

 • сидячий спосіб життя;
 • погане відходження мокротиння;
 • порушення роботи діафрагми;
 • ослаблення м’язів легенів.

Якщо не вжити заходів, може розвинутися артеріальна гіпоксемія (стабільно недостатній рівень кисню в крові). Для попередження цього стану використовується дихальна гімнастика при туберкульозі легенів. Спеціальні комплекси вправ сприяють нормалізації дихання й відновленню кровотоку.

Користь вправ

Ефективність протитуберкульозних комплексів вправ пов’язана з тонізуючим впливом на органи дихальної системи. При послідовному виконанні певного циклу вправ прискорюється обмін речовин, збільшується опірність організму впливам чужорідних мікроорганізмів і активізуються його захисні функції. Вагомим результатом даної роботи є прискорення виведення мокротиння з організму.

Одним з найважливіших завдань існуючих лікувально-фізкультурних методик є нормалізація подиху. Як уже згадувалося вище, саме з порушення дихальних функцій починається цілий комплекс проблем зі здоров’ям. При цьому слід пам’ятати, що туберкульоз часто протікає на тлі запальних процесів в органах дихання.

Пам’ятайте, що самолікування рідко має позитивні результати. Тому, перш ніж починати виконувати які-небудь вправи, проконсультуйтеся з лікарем. Згідно зі статистичними даними найбільш успішне лікування даного захворювання містить у собі медикаментозне лікування, індивідуальну дієту й лікувальну фізкультуру.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Опис вправ

Для досягнення позитивної динаміки в боротьбі із захворюванням необхідно дуже уважно підібрати комплекс вправ. Важливо, щоб заняття проходили в добре провітреному приміщенні або на свіжому повітрі. Потрібно звернути увагу на наступні рекомендації:

 1. Курс лікувальної фізкультури повинен починатися із простих вправ, що виключають багаторазові повторення тих самих рухів.
 2. Перші вправи виконуються винятково в положенні лежачи.
 3. Достатнім курсом уважається п’ять – шість вправ із двадцятьма повтореннями.

Приклади найпоширеніших найпростіших дихальних вправ:

 1. Неспішно, поступово пришвидшуючи, дихати по черзі то через одну, то через іншу ніздрю.
 2. Ритмічне дихання, яке має певний такт (можна дихати під ритмічну музику, вправа може супроводжуватися нескладними рухами або простими танцями).
 3. Вимова деяких звуків на видиху.

Слід ще раз підкреслити, що передбачити всі можливі наслідки застосування того або іншого лікувального комплексу може тільки фахівець. Перед тим, як приступити до виконання вправ, потрібно проконсультуватися з пульмонологом або фтизіатром, які призначають різні комплекси лікувальної або дихальної гімнастики. У випадку їх неефективності, за призначенням лікаря, вони заміняються іншими.

Серед дихальних гімнастик популярною є гімнастика Стрєльнікової (цією системою не слід сильно захоплюватися, але вона підходить для зміцнення дихальних м’язів). Її зміст зводиться до коротких різких вдихів через ніс, які супроводжуються стисненням грудної клітки. У процесі виконання вправ задіються всі частини тіла. Це приводить до збільшення необхідного організму рівня кисню, що веде до активного газообміну у всіх його клітинних структурах. Гімнастику необхідно повторювати двічі на день по півтори тисячі дихальних рухів за один сеанс.

Незалежно від призначеного комплексу лікувальної фізкультури, терапевтичний ефект стає помітний на другому або третьому місяці лікування. Загальна тривалість виконання вправ повинна становити не менш як півроку. Це дозволить звести до мінімуму негативні прояви туберкульозу.

Морське повітря

Протипоказання

Як і будь-яке лікування, гімнастика має ряд протипоказань. До них відносяться:

 • артеріальна гіпертензія;
 • геморрагія (крововилив) або ризик її виникнення;
 • тромбоз або небезпека його утворення;
 • онкологія;
 • підвищена температура тіла.

На сьогоднішній день туберкульоз, як і раніше, залишається досить небезпечним захворюванням. Для якнайшвидшого видужання потрібно вчасно почати лікування хвороби, важливим елементом лікування є дихальна гімнастика. Вона дозволяє відновити нормальний дихальний процес, а також стабільну роботу всієї дихальної системи організму.

При лікуванні туберкульозу легенів важливу роль може відіграти клімат. Якщо повітря сухе, насичене смолами хвойних дерев, наприклад сосновою смолою, або морськими солями, лікування буде більш ефективним. Сприятливий клімат для легеневих захворювань — у Каліфорнії, Єгипті, на Південному березі Криму. Якщо немає можливості відвідати теплий морський курорт, можна якийсь час відпочити в горах серед хвойних лісів, де ростуть ялини й сосни.

Хвойні ліси у горах

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию