Вправи лікувальної гімнастики для тазостегнового суглоба після ендопротезування

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Після складних операцій багато пацієнтів непокояться за те, чи зможуть вони повернутися до повноцінного життя. Торкаються ці переживання й операцій на тазостегновому суглобі, особливо при ендопротезуванні. Хвилюватися не варто — правильно підібрані вправи й реабілітаційний курс прискорять видужання й відновлять фізичну активність.

Вправа лежачи

Коли виникає необхідність операції

Тазостегновий суглоб зазнає величезних навантажень протягом усього життя — він з’єднує нижні кінцівки з верхньою частиною тіла й бере участь у всіх рухах і навіть при сидінні. Патології опорно-рухового апарата або травми, у результаті яких може знадобитися заміна тазостегнового суглоба на штучний, можуть розвитися в будь-якому віці — навіть у юних дівчат і юнаків.

Ендопротезування призначають при наступних патологіях:

 • двосторонньому коксартрозі (або при однобічному ураженні третього ступеня);
 • ревматоїдний артрит, що спровокував повну нерухомість суглоба (анкілоз);
 • при утворенні ракових клітини біля шийки або біля голівки стегна;
 • при остеопорозі й остеоартриті (порушення обмінних процесів у кістковій тканині);
 • при асептичному некрозі (руйнування кістки через поганий кровообіг) і при дисплазії.

Симптоматика:

 • обмеження рухливості тазостегнового суглоба;
 • інтенсивні болі, що особливо посилюються при русі.

Досвідчений ортопед-травматолог легко визначає по характеру ходи ступінь ушкодження тазостенгового суглоба, але призначає операцію тільки після МРТ, різних аналізів крові й отримання результатів рентгенограми й легеневої рентгенографії. До речі, існує велика кількість протипоказань до ендопротезування, тому важливо звернутися до кваліфікованого лікаря й пройти всі необхідні обстеження.

Післяопераційне відновлення

Вживляння штучного імпланта в організм (ендо — значить внутрішній) досить складний і тривалий хірургічний процес — операції тривають у середньому від 2-х до 4-х годин. Але це лише перший невеликий крок до відновлення повноцінної функціональності тазостегнового суглоба — не менш важливий реабілітаційний період і регулярні лікувально-гімнастичні вправи. Увесь післяопераційний період ділиться на три основні етапи:

 1. Ранній період — це перші 14-20 днів стаціонарного періоду, коли пацієнт перебуває під постійним спостереженням лікаря. У цей період важливо додержуватися всіх вказівок лікуючого лікаря й почати виконання легких вправ, які лікар призначає вже на другу добу після операції. В основному це рух стопи назад і вперед лежачи й напруження сідничних м’язів по черзі. Із другого чи третього дня вже можна сідати на ліжку за допомогою медперсоналу (дуже важливо тримати кута не менш як 90 градусів, тобто таз повинен розташовуватися вище колін).
 2. Пізній період — триває приблизно 3 місяця після ендопротезування. Мета цього періоду — відновлення м’язового тонусу й рухливості суглоба. Тривалість ходьби з опорою поступово збільшується до 30 хвилин (один захід). Також пацієнт починає підніматися по сходах правильно (першою на сходинку ставиться здорова стопа й уже до неї підтягують прооперовану ногу). Початкова програма доповнюється ускладненими вправами. Перші 2 місяця забороняється підніматися більш як на один сходовий проліт.
 3. Віддалений відновний період — передбачає адаптацію під звичайний ритм життя. У цей час переважна більшість пацієнтів повертається до роботи, може сідати за кермо. Але заняття лікувальною фізкультурою усе ще необхідні — гімнастичні вправи потрібно виконувати щодня.

Тренування ноги

Дуже важливо не перенапружуватися й не робити різких рухів — усі вправи для розроблювання суглоба слід виконувати повільно й ретельно, інакше виникне ризик зсуву (вивиху) штучного суглоба. Вправляння вивиху буде потребувати ще однієї операції — остеотомії. Це буде величезним кроком назад, так що будьте уважні й обережні при виконанні вправ.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Перші рухи після операції

Думка, що в першу добу після операції на тазостегновому суглобі хворому потрібно забезпечити повний спокій і нерухомість є помилковою. Відразу після пробудження від наркозу потрібно почати виконувати легкі вправи:

 1. Ворушіть пальцями обох стіп;
 2. Рухайте стопою вперед та назад.
 3. Обертайте стопою декілька разів за годинниковою стрілкою, потім стільки ж разів — проти годинникової стрілки.

Усі ці рухи робляться для поліпшення циркуляції крові, профілактики тромбоутворення, зменшення набряку й плавного повернення до рухливості. Виконувати їх рекомендується до легкої втоми, кожні 10 хвилин.

Із другого дня вже можна сідати на ліжку, (але тільки за допомогою медперсоналу) при цьому слід стежити за кутом згинання таза — він повинен бути не менш як 90 градусів (таз при сидінні має бути вищим за коліно). На третю добу потрібно спробувати встати й пройти кілька кроків з опорою (строго в присутності лікаря або іншого медпрацівника). На п’ятий день рекомендована дистанція прогулянки вільно повинна становити 100 метрів. Крім фізичних вправ, вам доведеться виконувати й дихальні — потрібно вдихати до максимального розширення грудної клітки, потім повільно видихнути, відчуваючи, як груди «здуваються». Легеневі вправи необхідно виконувати щодня для запобігання пневмонії або плевриту.

Реабілітація

Домашнє завдання

Після виписки реабілітація триває вдома, вона є обов’язковою, дуже важливо виконувати лікувальну фізкультуру щодня, роблячи по декілька 20-30 хвилинних підходів у день. Домашні вправи слід комбінувати, виконуючи їх у різних позах.

В положенні лежачи (усі вправи повторювати по 6-15 разів, не перевтомлюючись):

 1. Зігніть ноги в колінах і відсувайте по черзі кожне коліно убік на відстань, не більш як на 20 сантиметрів.
 2. Зігніть одну ногу, іншу тримаєте прямо, підніміть таз на парі сантиметрів, напружуючи сідничні м’язи.
 3. Переверніться на живіт і підкладіть під пупок подушку, підніміть одну ногу й тягніться п’ятою до сідниць поки не відчуєте напругу, зберігайте положення від 15 до 30 секунд, потім повторіть вправу іншою ногою.
 4. Лежачи на животі з подушкою під пупком, розсуньте ноги, зігніть коліна й з’єднайте п’яти, залишайтеся в такій позі 6 секунд (дана вправа протипоказана, якщо хірургічний розріз знаходиться на передній частині стегна).
 5. У тому ж положенні (на животі, з подушкою під пупком) підкладіть згорнутий рушник під щиколотку (лодижку) і підніміть стегно до випрямлення коліна й тримайте 6 секунд.

На третьому місяці реабілітації після протезування, перебуваючи вдома, уже можна переходити до більш складних вправ, які виконуються стоячи або сидячи (бажано після консультації з терапевтом):

 1. Стоячи плечем до стіни на здоровішій нозі й використовуючи в якості опори для іншої руки спинку стільця, підніміть прооперовану кінцівку уздовж стіни зігнувши в коліні, не перевищуючи кута в 90 градусів. Повторите ту ж вправу стоячи на хворій нозі (здорова нога біля стіни).
 2. Після заміни тазостегнового суглоба буде корисною також наступна вправа — стоячи спиною до стіни й опираючись рукою на спинку стільця підніміть проопероване стегно (не забувайте — кут менш як 90°). Поступово ускладніть завдання, відмовляючись від опори, схрестивши руки на грудній клітці.
 3. Спиною до стіни й опираючись на стілець, підніміть хвору ногу в сторону на 15-20 сантиметрів, ковзаючи п’ятою по стіні й тримайте 6 секунд.
 4. Сидячи на стільці з витягнутими ногами відведіть хвору ногу убік, потім повторіть рух зі здоровою ногою.

Крім гімнастичних вправ необхідно щодня гуляти пішки, можна по дому, можна обирати невеликі відстані, також піднімайтеся й спускайтеся по сходах. Піднімаючись по сходах, у першу чергу ставте здорову ногу, потім прооперовану й наприкінці піднімайте милиці. При спуску спочатку на сходинку ставляться милиці, потім слабка нога й замикає процес здорова кінцівка. Займатися лікувальною гімнастикою після ендопротезування тазостегнового суглоба потрібно після консультації із лікарем, реабілітаційний курс повинен проходити під контролем медичних фахівців.

Для прискорення відновлення ведіть активний (у розумних межах) спосіб життя, ретельно виконуйте всі рекомендації лікаря й не допускайте негативних думок (потрібно думати про цілковите одужання). Поставивши собі мету й рухаючись до неї завзято й планомірно — ви обов’язково досягнетеся успіху й повернетеся до нормального життя.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию