Вправи лікувальної гімнастики після перенесеного інфаркту

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Інфаркт — це захворювання серцево-судинної системи, вона визнано одним із найнебезпечніших, вона знаходиться на першому місці із смертності. Потрібно себе берегти, це неважко — дієта, активний спосіб життя, відсутність шкідливих звичок. Якщо інфаркт вже відбувся, потрібно уникати його повторення з допомогою правильного харчування і помірної, але постійної фізичної нагрузки.ъ

Серце

Особливості реабілітації

Захворювання розвивається внаслідок нестачі кровопостачання серцевого м’яза. Причиною може стати зниження притоку крові внаслідок звуження чи блокування артерії, яка доставляє кисень до сердечного м’яза.

Розповсюджены випадки, коли при проведенні інтенсивної терапії виникає необхідність оперативного втручання для відновлення кровопостачання м’яза серція. Часто для цього проводять стентування (установка спеціального штучного каркасу у судину для її розширення). Процедура стентування є найбільш ефективною, але провести її необхідно не пізніше, як п’ять годин з часу розвитку інфаркту.

Для повернення до повноцінного життя людям, які перенесли це захворювання, важливо зайнятися правильною реабілітацією, під час і після лікування. Для цього потрібно слідувати рекомендаціям лікаря — як у стаціонарі, та і удома.

Перший етап реабілітації

Реабілітацію умовно можна поділити на три етапи.

До першого етапу відноситься стаціонарне лікування із поступово зростаючими фізичними нагрузками. Перебуваючи у лікарні досить довго у лежачому положенні, організм стає нетренованим, тонус м’язів зменшується. Через це потрібно дуже обережно вводити дозовану ходьбу, пересування по сходах, незначні навантаження, масаж.

Під час стаціонарного лікування хворий поетапно проходить чотири ступені активності, нагрузку на кожному етапі підбирають індивідуально, у залежності від стану хворого.

Упражнения

У першому ступені спостерігається строгий постільний режим. Гімнастику після інфаркту призначають по першому комплексу. Тривалість занять складає від 10 до 15 хвилин, паузи між підходами заповнюються розслабляючими і дихальними вправами. Контролюються життєві показники, вимірюється тиск, частота пульса до початку занять і після їх завершення.

У випадку відсутності негативних факторів приступають до освоєння другого ступеня. Дозволяються прогулянки в присутності супроводжуючого, гуляти можна по палаті і уздовж по коридору, їсти можна за столом. Лікувальна гімнастика при інфаркті міокарда проводиться і у сидячому положенні. Дозволяється пересування по невисоких сходах строго під спостереженням супроводжуючого, який повинен підстраховувати хворого.

Після перевірки пульсу й тиску, проведення ортостатичної проби (вимірювання тиску і пульсу після переведення пацієнта з горизонтального у вертикальне положення), поступово приступають до третього ступеня відновлення. Хворому можна прогулюватися по коридору, проходити слід до 200 метрів, не поспішаючи, дозволений підйом на один сходовий проліт. Проводиться третій комплекс лікувальної гімнастики також у сидячому і стоячому положенні, активність поступово збільшується, додається дихальна гімнастика.. Тривалість занять – до 20 хвилин, темп поступово нарощується. Щоб контролювати показники застосовують телемоніторинг.

Прогулянка

При четвертій ступені дозволені прогулянки довжиною до одного кілометра, двічі на день із середньою швидкістю. Заняття проводять по четвертому комплексу вправ, тривалістю по півгодини, включаючи нагрузку для спини і кінцівок, заняття проходять із середньою швидкістю. Іде підготовка до виписки зі стаціонару, дома потрібно перебувати під наглядом кардіолога в поліклініці, також можливий інший варіант — перевод у спеціальний санаторій (звичайно, якщо є така можливість).

Після реабілітації, проведеній у стаціонарі, зважаючи на фізичний стан пацієнта, можлива наступна нагрузка (якщо вона не приводить до негативних наслідків): підйом по сходах на один поверх, самостійне обслуговування, піші прогулянки до трьох кілометрів на день, прогулянка повинна бути розділена на декілька частин з невеликими перепочинками.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

На другому етапі реабілітації лікувальна гімнастика після інфаркта міокарда дуже важлива для укріплення серцевого м’язу і покращення кровообігу в цілому. Бо помірна фізична нагрузка покращує обмін речовин, що позитивно відображується на стані внутрішніх органів. Гімнастика проводиться в санаторії, спеціалізованому центрі або вдома під контролем кардіолога. Для кращої адаптації і відновлення широко застосовуються вправи лікувальної гімнастики після інфаркту в домашніх умовах. В цьому випадку необхідний комплекс вправ рекомендує лікар індивідуально, при наявності наступних показів:

 • відсутність задишки в стані без нагрузки;
 • не турбують часті і виражені болі в серці;
 • відсутність негативної динаміки на електрокардіограмі.

Здорове харчування

Виконуючи ЛФК вдома, потрібно контролювати стан вашого здоров’я, не варто захоплюватися виконанням вправ, необхідно неухильно стежити за пульсом і тиском.

Важливою умовою ефективності ЛФК є регулярність занять. Найбільш часто кардіологи рекомендують наступні види спорту — лижні прогулянки, ходьба, плавання. Займатися слід щодня по півгодини, або три рази в тиждень, по годині, півтори час і нагрузку бажано узгодити з лікарем, але і на свої відчуття теж слід зважати.

Не слід забувати про те, що заняття не бажано проводити в морозну погоду, на спеці, або безпосередньо після приймання їжі. Необхідно уникати дій, що приводять до надмірної нагрузки серця.

Другий етап реабілітації

Завданнями другого етапу відновлення стає:

 • збільшити припустиму фізичну активність;
 • адаптувати хворого в побутовому, соціальному й професійному плані;
 • поліпшити життєві показники (тиск, пульс);
 • провести вторинну профілактику захворювання ішемії серця;
 • знизити кількість, дози призначених ліків.

Розроблена велика кількість вправ лікувальної гімнастики, які можна виконувати вдома.

Вправи

Перший приблизний комплекс.

 1. Ноги на ширині плечей, руки опущені, руки піднімаються, потрібно потягнутися й вдихнути. Руки опускаються, описуючи коло — видихаєте. Повторити 6 разів.
 2. Стоячи, ноги ставите носками нарізно, руками обіпріться об пояс. Повертаєтеся вліво, розводите в сторони руки, робите вдих, вертаючись до вихідного положення – видихаєте. Аналогічно в протилежну сторону. Повторити до 6 разів.
 3. Використовувати вихідне положення першої вправи. Вдихнути, присісти, нахилитися вперед з відведеними назад руками. Зробити видих. Виконання до 6 разів.
 4. Те саме вихідне положення. Вдихнути, обпертися на стегна, присісти, видихнути. Повторити до 4 разів.
 5. Сидячи й взявшись за сидіння стільця потрібно витягнути ноги. Виконуючи прогин, відхиляють назад голову, роблять вдих, вертаючись до вихідного положення, видихають. Повторюють декілька разів.

Свіже повітря

Другий приблизний комплекс.

 1. Сидячи, руки простягнути уздовж тіла. При вдиху потрібно підняти плечі, при видиху опустити. До 4 разів.
 2. Сидячи на руці, протилежної обхопити голову зверху й підтягувати до плеча, вправа повторити в протилежну сторону.
 3. Кистями обпертися об плечі, зігнутими ліктями робити повільні кругові рухи до 8 разів в обидва боки.
 4. Помістити зімкнуті кисті на потилицю й нахиляти голову, розтягуючи шийні м’язи, опустивши лікті. Проводяться пружні підйоми зігнутих ліктів з носовим ритмічним подихом до 10 разів.
 5. Руки згинають, передпліччя тримають паралельно до підлоги, долоні розгорнуті нагору. Потрібно, пружинячи, звести лопатки до 30 разів із носовим ритмічним подихом.
 6. Спробувати звести за спиною руки поперемінно міняючи їх, одну зверху, іншу знизу, до 8 раз.
 7. Сидячи на краю стільця, відкинутися спиною назад, однієї рукою тримаючись за сидіння, робити головою рухи до плеча, протилежного від задіяної руки по плавній параболі зверху вниз до шести разів. Повторити в протилежну сторону.
 8. Витягнути ліву руку долонею вниз. Правою рукою потрібно взяти пальці іншої руки й потягнути до себе, при цьому розтягуються м’язи передпліччя, робити вправу до 15 разів. Вправа повторюється індивідуально для всіх пальців по черзі.
 9. Напружують м’язи підборіддя й піднімають лице нагору, намагаючись дістати потилицею до спини, потім робиться пауза до 4 секунд, голова повертається до вихідного положення.

У комплекс також додаються дихальні вправи:

 • затримуючи подих (дихальна гімнастика на затримку подиху проводиться обережно, адже при такій вправі підвищується артеріальний тиск);
 • комбінуючи тривалість вдиху й видиху (ця вправа не повинна викликати дискомфорт, краще, щоб внаслідок фізичних навантажень дижання прискорювалося, а при відпочинку — ставало повільніше);
 • видуваючи повітря через трубку в ємність із водою (напевно найефективніша й безпечна дихальна вправа).

Природа

Під час відновного періоду необхідно особливу увагу приділяти заняттям лікувальної фізкультури.

Під час другого етапу слід строго слідувати рекомендаціям лікаря, у жодному разі самостійно не припиняти медикаментозне лікування, дотримувати режиму харчування й відпочинку. Навантаження повинні нарощуватися поступово, важливо уникати факторів, що сприяють виникненню задишки, прискоренню серцебиття, появі дискомфорту в серці.

Під час третього етапу дуже важливо підтримувати досягнуті результати, намагатися вести правильний спосіб життя для профілактики розвитку ускладнень і для того щоб уникнути ситуацій, що сприяють виникненню повторних нападів. Слід доповнювати регулярні заняття ранковою зарядкою, потрібно робити тривалі прогулянки на свіжім повітрі.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию