Вправи лікувальної гімнастики при артрозі стопи

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Артроз стопи — це досить розповсюджене захворювання. Оцінити масштаби хвороби повною мірою неможливо. До лікарів пацієнти звертаються, коли болі придбали виражений характер. Хвороба протікає повільно, однак призводить до незворотних змін хрящової тканини. Лікувальна гімнастика в передгострий період і під час ремісії забезпечує покращення відновни[ процесів, знижує потребу в знеболюючих ліках і прискорює реабілітацію пацієнта.

Молодість

Основні причини розвитку хвороби

Адекватна підтримка стопи забезпечується ходьбою по нерівній поверхні (земля, трава, пісок, галька й інші). При ходьбі по твердій і рівній площині ресорні властивості зводів губляться: стопа стає більш плоскою, п’ятка й пальці приймають неправильне положення. Порушення біомеханіки рухів ступні спричиняє деструктивно-дегенеративні зміни у всіх суглобах хребта й нижніх кінцівок, призводить до застою венозної крові. Руйнування хряща й порушення суглобних функцій провокують багато факторів:

 1. Вроджені або набуті деформації суглобів і костей нижніх кінцівок.
 2. Поздовжня й поперечна плоскостопість.
 3. Травми нижніх кінцівок, такі як переломи, забиття, розтягнення зв’язок.
 4. Хронічні метаболічнізахворювання: цукровий діабет, подагра й інші.
 5. Хронічні аутоімунні захворювання.

Суглоби

Також факторами для розвитку артроза є:

 1. Використання неправильного взуття. Носіння взуття на високому каблуці або навпаки із занадто плоскою підошвою, погана фіксація в голеностопах, незручна колодка, «не дихаючі» матеріали, занадто вузька або навпаки занадто широке взуття — це неповний список факторів, що сприяють ушкодженню хряща.
 2. Велика вага. Суглоби нижньої кінцівки є опорними. Збільшення навантаження на них може призвести не лишень до втоми, а й до розвитку артроза.
 3. Вагітність. У вагітних жінок збільшується вага, що збільшує навантаження на стопи. Через ослаблений організм зв’язки втрачають еластичність.
 4. Професії, особливо такі, які пов’язані з вібрацією, переохолодженням, можливі професійні травми.
 5. Генетична схильність.
 6. Надмірні спортивні навантаження.
 7. Неповноцінне харчування.

У пацієнтів з артрозом захворювання починається поступово. Вони можуть зауважити, що був період дискомфорту в ногах, а потім тривалий час могло нічого не турбувати. Потім з’являються скарги на появу «кісточок на ступні», «натоптишів», вузликів Гебердена (потовщення на суглобах), суглобну деформацію. Порушення кровообігу, травматизація й здавлювання білясуглобних тканин, спазм м’язів викликає появу больового синдрому. У запущених випадках болі стають постійними, турбують уночі через поганий відтік венозної крові.

Лікування остеоартрозу комплексне. Медикаментозні засоби (протизапальні, знеболюючі, хондропротекторні) поєднують із такими методами лікування, такими як збалансована дієта, фізіотерапія, масаж і лікувальна фізкультура. У випадках, коли деформація суглобів призводить до розвитку стійких контрактур, може бути призначене оперативне втручання.

Мета тренувань

«Рух — це життя». Такий принцим необхідно включити в профілактику й лікування будь-яких захворювань опорно-рухового апарата, у тому числі стопи. Цілі, яких хочуть досягти при проведенні фізичних занять, наступні:

 1. Зменшення болючих відчуттів.
 2. Зміцнення м’язово-зв’язкового апарата ноги.
 3. Поліпшення кровообігу в білясуглобних тканинах і покраження живлення хряща.
 4. Формування навичок правильної ходи.

Вправи

Основні принципи лікувальної фізкультури в домашніх умовах

Щоб лікувальна гімнастика при артрозі стопи приносила користь дотримуйтеся основних правил її проведення:

 1. Щоденне і регулярне виконання. Виконуйте зарядку 2-3 рази в день, приділяйте їй не менш як 10-15 хвилин.
 2. Починайте з більш простих і зрозумілих вам завдань.
 3. Поступово збільшуйте навантаження.
 4. Рухи виконуйте повільно.
 5. Стежте за диханням, воно повинне бути спокійним.
 6. До лікувальної гімнастики приступають тільки після зменшення гострого болісного синдрому.
 7. Перші тренування виконуйте в положенні лежачи на твердій поверхні. Потім можна приступати до виконання фізичних комплексів сидячи на стільці. Для більш складних вправ використовують гімнастичні снаряди.
 8. Ніколи не робіть завдання через біль. Краще зменшити інтенсивність або амплітуду рухів, так ви уникнете зайвої травматизації тканин.
 9. Можна доповнювати ЛФК масажем і фізіотерапевтичними методами лікування.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Приблизний комплекс вправ для виконання в домашніх умовах

У вихідному положенні лежачи спина повинна бути притиснута до підлоги, м’яза шиї й спини повинні бути розслаблені. Виконувати завдання краще не в постілі, а на твердій поверхні.

 1. Ноги зігнуті в колінах. Піднімаємо п’ятку й ставимо ногу на носок, повертаємося у вихідне положення, притискаючи ступню разом з п’ятою до підлоги.
 2. Ноги витягнуті. По черзі тягнемо носки до себе й від себе.
 3. Ноги витягнуті. По черзі виконуємо кругові рухи в голеностопах.
 4. Ноги витягнуті. Максимально стискаємо пальці ніг, начебто намагаємося щось схопити, а потім розтискаємо, розчепірюючи пальці.

Комплекс вправ

У вихідному положенні сидячи на стільці випряміть спину й розправте плечі.

 1. Спершу ступні притискаємо до підлоги. Почерговим підйомом п’ят і носків імітуємо ходу.
 2. Ноги розводимо на ширину плечей. Відриваємо від підлоги носки, п’яти при цьому щільно притиснуті до підлоги. Повторюємо рухи, але відриваємо п’яти, носки залишаються на підлозі.

Артроз розвивається як у літніх, так і в молодих людей і маленьких дітей. Немає протипоказань до гімнастики за віком. Літнім і старим людям необхідно робити зарядку, щоб запобігти прогресуванню хвороби й розвиток ускладнень. Для дітей ЛФК для стоп — один з основних методів лікування, оскільки що не всі медикаментозні препарати можна використовувати в педіатрії.

Лікувальна фізкультура для дитини

У дітей серед деформацій стопи зустрічаються плоскостопість і вальгусная деформація (Х-подібні ніжки). Гімнастика при цих патологіях не тільки допоможе зміцнити м’яз й зв’язки ніг, але й попередить розвиток артроза стоп у майбутньому. Заняття зручно проводити в ігровій формі.

При плоскостопості тренування лежачи на підлозі й сидячи на стільці добре поєднувати з ходьбою по черзі на носочках і пяточках, а також по нерівній поверхні (галька, пісок, ребристий килимок).

Нижче представлені вправи при вальгусній деформації стоп у дитини (по 1,5-2 хвилини на кожен комплекс).

Тренування

У положенні стоячи

 1. Кілька разів піднімаємося на носочки й опускаємося назад на всю підошву.
 2. Присідаємо із притиснутими щільно до підлоги ступнями.

У положенні сидячи на стільці

Для занять потрібен стілець, відповідний до росту дитини і гімнастичний м’яч з ребристою поверхнею середнього розміру, а також можна використовувати різні дрібні предмети, ганчірочки, носові хусточки.

 1. Ноги ставимо на м’яч. Натискаємо на м’яч катаємо його обома ступнями.
 2. По черзі стискаємо ступнями м’ячик.
 3. Витягаємо ноги вперед, пальцями ніг збираємо й переміщаємо дрібні предмети. Займаємося біля 10 хвилин.

Перераховані вище вправи добре доповнювати ходьбою: по черзі на п’ятах і на носочках, на зовнішньому ребрі стопи, по піску або дрібній крупі, по рівній лінії (намальованій або уявній), у ванній, на дно якої покладений залитий теплою водою килимок з нерівностями (температура води 35 градусів за Цельсієм).

Додайте у свій раціон городин і фрукти, продукти з високим змістом кальцію. Не забувайте про гарні емоції й посміхайтеся. Щодня виконуйте гімнастику й болі в ногах не стануть вас турбувати.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию