Вправи лікувальної гімнастики при атаксії

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Під поняттям атаксія мається на увазі відсутність правильної координації рухів. Невід’ємною частиною терапії, яку призначують з метою відновити рухливість, є набір фізичних вправ лікувальної гімнастики. Різновид може бути мозжечковой або ж сенситивної.

Відпочинок

Мозжечкова форма

Причина цієї форми захворювання – ураження мозочка і його каналів. У цьому випадку відбувається порушення тонусу м’язів, при закриванні очей серйозних змін не спостерігається. Виділяють два різновиди:

 • статико-локомоторна;
 • динамічна.

У першому випадку спостерігаються проблеми з рівновагою й ходою, а в другому – з точними маніпуляціями. Визначити її неважко, тому що ураження мозочка приводить до того, що при спробі зробити довільну дію руками, пацієнт не може провести короткий рух, занадто сильно згинає пальці, заносить кінцівку надто далеко, при цьому вона тремтить. Людині стає складно написати що-небудь або сказати, мова повільна, але переривчаста.

Координація

Сенситивна форма

У результаті цієї форми порушується нормальне отримання мозком сигналів від нервових закінчень м’язів і суглобів, подібні збої збивають координацію й не дають повноцінно контролювати дії.

На відміну від типу атаксії з ушкодженням мозочка, у цьому випадку проблема локалізується в поперековому відділі й грудній клітці, уражаються нижні і верхні кінцівки. Однобічна форма, у випадку порушення в медіальній петлі або таламусі, характеризується порушенням координації руки й ноги із протилежної сторони. Якщо торкнуться клиноподібного або ніжнього пучка, навпаки, зміни відбуваються із прилягаючої сторони.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

При вираженій формі захворювання, людина не може застебнути ґудзик, піднести до рота ложку або склянку води, доторкнутися до кінчика носа, пальці можуть рухатися навіть при відсутності сигналів до руху з боку пацієнта. Спроби напружити м’язи для згинання й розгинання приводять до протилежного ефекту, кінцівка стає млявою, маніпуляції неточними. Стан погіршується при закриванні очей, стає важко встояти, пацієнт розхитується, йому постійно доводиться опускати голову, щоб бачити землю, оскільки людина боїться спіткнутися.

Пацієнтам, що страждають атаксією, лікарі призначають гімнастичні вправи, які допомагають повернути впевненість і самостійність, а також провести відновлення функцій, які необхідні для побутових дій.

Загальні правила

Гімнастика при порушенні рівноваги й координації вимагає певного підходу, який розробляє лікар. Основні правила тренувань:

 • вправа не повинна приносити біль, тим більше не повинна виконуватися з останніх сил;
 • мета лікувальної гімнастики – не нарощування м’язової маси, вона насамперед відновлює координацію;
 • будь-яке ускладнення  занять повинно проходити поступово;
 • якщо проявити ретельність, будь-який рух можна довести покращити;
 • як правило, вправи спершу проводяться в лежачому положенні, потім поступово переходять до сидячого й стоячого положення;
 • спочатку обов’язково потрібно стежити за своїми рухами, при наявності успіху, пізніше можна буде пробувати закривати очі;
 • вправи завжди починаються з великих розгонистих рухів, повільно переходячи до більш дрібних і детальних;
 • кожен рух робиться спочатку швидко, а потім зі зниженим темпом;
 • тільки лікар може призначати й коректувати курс лікування.

Рівновага

Вправи

Гімнастика при атаксії підрозділяється на кілька категорій, метою яких є адаптація пацієнта для самообслуговування й поліпшення його самопочуття. Вправи, які становлять комплекс лікування:

 1. Загальне зміцнення – свого роду розминка, що полягає з махів руками й ногами, з розроблянням стегнових і плечових суглобів.
 2. Розвиваючі точність. Тут пацієнтові необхідно намагатися плавно доторкнутися до певної точки потрібною кінцівкою. Коли намічається прогрес, лікар ускладнює завдання шляхом застосування грузів або обмеження освітлення, можливе використання рухомої цілі.
 3. Балістичні – метання й кидки з використанням реальної або уявної цілі. Надалі практикується зменшення або віддалення цілі, зміна вихідного положення.
 4. Збільшення чутливості проводять шляхом тактильного обмацування предметів, вага й форму яких потрібно описати не дивлячись.
 5. Вправи з фіксацією суглобів. У цьому випадку обмежується рух деяких ділянок і пропонується піднімати й переносити предмети, використовуючи вільні суглоби. Згодом лангету (якою фіксуємо суглоб) можна змінити на еластичний бинт, навантаження повільно збільшуються.
 6. Вироблення рівноваги досягається шляхом поступового ускладнення завдань, спочатку сидячи, потім стоячи, зменшується кількість і площа опор, потім пацієнта переводять на ходьбу по різних поверхнях, іноді боком або навіть спиною вперед.
 7. Розробка очей також проводиться по наростаючій, починаючи з положення лежачи, при цьому зором фіксується точка, від якої не можна відривати погляд при виконанні. Далі з нерухомою головою очима описуються певні фігури. Такі завдання можна робити часто й потроху, без сторонньої допомоги.

У залежності від локалізації хвороби лікарі підбирають комплекс індивідуально, з упором на різні вправи залежно від необхідності. За допомогою вправ поліпшують координацію рухів, лікувальна гімнастика показує хороші результати, допомагають покращити якість життя хворих атаксією, при відповідальному виконанні відновлюються необхідні функції, поліпшується загальний стан, підвищується впевненість у собі.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию