Вправи лікувальної гімнастики та ЛФК при хворобі Паркінсона

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Лікувальна фізкультура — це дієвий терапевтичний метод, який полягає у регулярному виконанні різних фізичних вправ. ЛФК є хорошим доповненням до консервативного фармакологічного лікування, при різних захворюваннях, які уражують опорно-рухову систему, в тому числі при хворобі Паркінсона. Основним синдромом даного неврологічного захворювання є порушеання функціональної активності м’язів, яке проявляється у треморі, м’язевій ригідноті (надмірний тонус), гіпокінезії (недостатня рухливість) і нестійкість пози людини.

Спортсмен старшого віку

Особливості занять

На даний момент ЛФК – один з найбільш простих і разом з тим ефективних методів подолання паркінсонічного синдрому, оскільки під час виконання вправ покращується функціонування дихальної, травної, рухової й серцево-судинної систем. Крім того, ЛФК має вагомий позитивний вплив на психоемоційний стан хворого, може знизити рівень тривожності й імовірність прояву депресії (як і будь-яке інше заняття).

ЛФК при паркінсонізмі допомагає відновити фізичну активність і запобігати майбутньому порушенню рухів. Перш ніж приступити до виконання лікувальної гімнастики при хворобі Паркінсона, хворому необхідно проконсультуватися з лікарем-фахівцем і скласти індивідуальний комплекс вправ.

Основна вимога до гімнастичних вправ полягає в реалізації всіх видів навантажень: розтяжка, аеробне й силове тренування.

На біговій доріжці

Вправи в положенні сидячи

Для м’язів обличчя:

 • зображення різних емоцій (радість, гнів, подив;
 • підняття, опускання брів;
 • стискання губ;
 • рух висунутим язиком в різні сторони.

Для м’язів шиї й плечового пояса

 • повільні повороти голови вправо й уліво;
 • нахили голови в різні сторони: у напрямку плечей, вперед та назад;
 • піднімання й опускання плечей;
 • кругові рухи в плечових суглобах: пальцями доторкнутися до плечей і затримати руки в такому положенні, потім здійснити кругові рухи зігнутими руками;
 • розведення плечей: зігнути руки в ліктях і відвести їх назад, зближаючи лопатки, утримувати протягом п’яти секунд, потім розслабитися й повторити.

Боротьба

Для м’язів торса

 • випрямлення спини, упираючись у поперек руками;
 • нахили вперед-назад, тримаючись руками за сидіння стільця.

Для м’язів верхніх кінцівок:

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

 • кругові рухи долонями, зімкнутими в кулаки, назовні і всередину;
 • пальцевий перебір: почергово торкатися пальцями до великого пальця.

Для м’язів нижніх кінцівок:

 • почергове випрямлення ніг у колінних суглобах;
 • кругові рухи стопами за годинниковою стрілкою й проти годинникової стрілки;
 • згинання й розгинання пальців стопи.

Рухи в положенні стоячи

Вправи в положенні стоячи:

 1. Витягнути руки перед собою, повернути долоні одна до одної, потім повільно розводити руки в сторони й назад, у початкове положення.
 2. Напівприсідання: опираючись на спинку стільця, повільно згинайте ноги в колінах, тримаючи спину прямо.
 3. Підйом на пальцях ніг: опираючись на спинку стільця піднятися на носках, з відривом стопи від підлоги.
 4. Розтягування: опираючись на спинку стільця витягнути ногу прямо назад, присісти, згинаючи другу в коліні, потім вертайтеся в початкове положення й повторити вправу, витягаючи іншу ногу.

Лежачи

Вправи в положенні лежачи:

 1. Приведення колін до грудей: лежачи на спині, зігніть ноги в колінному суглобі й підтягніть їх до грудей, якщо необхідно, допомагаючи руками, потім повернутися у вихідне положення.
 2. Місток: зігніть ноги в колінах, поставивши стопи на кушетку, і підніміть таз, опираючись на стопи й на плечі, потім вертайтеся в початкове положення
 3. Перекати стегон: зігніть ноги в колінах, звівши стегна, потім поставте стопи на кушетку, і нахиляйте обидва коліна вправо й уліво.
 4. Розтягання стегон: зігніть праву ногу в коліні, ліву при цьому, тримаючи прямо, візьміть рукою коліно правої ноги й підтягніть її вліво, потім повторіть те ж саме іншою ногою.
 5. Розтягання внутрішніх поверхонь стегон: зігнути ноги в колінах, притиснувши стопи до кушетки, і розведіть стегна в сторони, потім зведіть стегна назад.
 6. Нахил: зігніть ноги в колінах, поставивши стопи на кушетку, і піднімайте плечі й голову.
 7. Прогинання тулуба: ляжте на живіт, спробуйте піднятися й вигнутися в попереку, опираючись на лікті.
 8. Згинання ніг: лежачи на животі, зігніть ногу в коліні й спробуйте дістати п’ятою до сідниці, потім повторіть іншою ногою.

Рекомендації

Рекомендації із проведення лікувальної фізкультури при хворобі Паркінсона:

 • намагайтеся виконувати вправи щодня;
 • об’єм занять визначають лікар і методист ЛФК;
 • заняття проводьте, коли антипаркінсонічні препарати діють найбільше ефективно (намагайтеся пити поменше ліків, побільше займатися фізичними вправами);
 • під час занять надягайте зручний одяг і взуття;
 • розділіть вправи на невеликі частини, у перервах відпочивайте;
 • кожна вправу повторіть по 10 разів.

Лижний спорт

Крім перерахованих вище вправ важливо підтримувати активний спосіб життя, більше ходіть (підтримувати ритм ходьби буде непросто, однак ви можете визначити для себе зручний ритм і темп ходьби), розмовляйте (мовна мускулатура також потребує постійної підтримки), займайтеся письмом (зміцнення м’язів, відповідальних за дрібну моторику).

Моніторинг пацієнтів, які щодня практикували лікувальну фізкультуру при хворобі Паркінсона, показав, що заняття протягом шести місяців і більше, помітно сприяють стабілізації координації рухів, поліпшенню балансу й суттєво сповільнюють прогресування патології. Пам’ятайте, чим ретельніше ви підійдете до виконання вправ, тим скоріше зможете повернутися до повноцінної участі в повсякденному житті, наприклад, піти в театр або зайнятися улюбленою справою. Старість — це не пора для пасивного відпочинку, цей час, коли діти дорослі, і можна жити активно, займатися спортом, зміцнювати здоров’я й здійснювати мрії.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию