Вправи лікувальної гімнастики при контрактурі кисті та пальців рук

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Контрактура пальців кисті (інша назва контрактура Дюпюітрена) — повільно прогресуючий процес, внаслідок якого знижується рухливість суглобів, а зв’язування кисті втрачають свою еластичність. Згодом пальці рук втрачають рухливу функцію. Частіше контрактура вражає мізинець і підмізинний палець. При ускладненнях людина не має можливості виконувати свої повсякденні дії. Лікувальна гімнастика й ЛФК при контактурі кистей і пальців руки допоможе поліпшити рухливість рук, у комплексі з іншими способами лікування прискорить видужання.

Ліпка з глини

Причини хвороби

Основними факторами, які ведуть до даної хвороби:

 • важка фізична праця (робота руками);
 • травми;
 • суглобні захворювання (артроз, артрит);
 • цукровий діабет;
 • інсульти;
 • хвороби печінки.

Способи лікування

Обов’язковим є курс лікувальної фізкультури, який спрямований на поліпшення кровопостачання й налагодження роботи м’язів. При грамотному виконанні всіх рекомендованих вправ, подальший розвиток контрактури може зупинитися.

Вправи для верхнх кінцівок

На перших стадіях хвороби утворюються ущільнення, тому корисним буде масаж, грязьові, парафінові ванни для рук, які є джерелами мінералів для суглобів. Також парафінові ванни розм’якшують і прогрівають проблемні місця. Це позитивно впливає на притуплення симптомів при контрактурі.

На ніч або після операційного втручання накладаються фіксатори — лангети (пов’язки із гіпсового бинку). Таким чином, фіксація допомагає загоєнню й пригальмовує подальше утворення вузлів у м’язах.

Пасивна гімнастика при контрактурі Дюпюітрена

Лікувальна фізкультура являє собою м’які вправи (повільне згинання, розгинання пальців) і масаж, який сприяє розтягуванню м’язів і тканин. Масаж здійснюється погладжуючими, розтираючими рухами. Протипоказано натискати на хворі місця, провокуючи біль.

Здійснювати масаж можна здоровішою рукою, або за допомогою іншої людини. Повторювати процедуру 5- 6 разів на день, тривалістю 15-20 хвилин.

Рухи пальцями повинні відбуватися до появи болей. Терпіти й робити крізь біль не можна. Це тільки погіршить поточний стан. Звичайно, легка біль бути може, але не повинно бути сильної нестерпної болі.

Активна гімнастика припускає собою виконання комплексу вправ.

Заняття в домашніх умовах

Комплекс ЛФК при контрактурі кисті

Вихідне положення долонями вниз:

 1. «Розтопирювання» пальців з натяжкою і повернення в розслаблене положення.
 2. Згинання й розгинання пальців, роблячи котячі пазурі.
 3. Повтор вправи, але тільки великим пальцем. Інші в спокійнім положенні на столі.

Вихідне положення – долоні вверх:

 1. Зігнути руки в ліктях, кисті паралельно до погляду. Робити «щиглі» (щелбани) у повітря.
 2. Стискати й розтискати кулак (великий палець зверху кулак).
 3. Ідентична вправа, тільки великий палець усередині кулака.
 4. Стиснути руку в кулак, великий палець зверху, і по черзі переміщати його по всіх інших зверху вниз і назад, з натяжкою.
 5. Утворювати з п’яти пальців щіпку (стиснути кінчаками пальців докупи). Стискаємо і розтискаємо. Виконувати з натяжкою.

Здоров'я

Вправи, які виконуються з напруженням м’язів (із додатковими зусиллями):

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

 • згинання й розгинання пальців у міжфалангових суглобах з фіксацією;
 • повільне згинання й розгинання пальців з фіксацією.

Фіксатором може виступати, як здоровіша рука, так і інша людина, якщо обидві руки уражені хворобою.

Усі вправи виконуються по 10 разів кожною рукою, не менш як один раз на день — ранком, увечері вправу можна доповнювати масажем.

Комплекс ЛФК при контрактурі пальців кисті

Вихідне положення – долоні вниз:

 1. Збирати пальці у кулак, повільно ковзаючи кінчиками пальців по рівній поверхні (наприклад, по столі) й повертати у вихідне положення.
 2. Обхопити великий предмет пальцями, виконувати обхват і повернення в рівне положення. Амплітуда руху мінімальна.
 3. Відривати пальці від поверхні, де лежить долоня, і повертати в положення лежачи. Кисть не повинна рухатися.
 4. Виконувати катання невеликого предмета по поверхні.
 5. Ударні рухи по поверхні, кистьовий суглоб не відривати від поверхні. Можна порівняти із дрібними ударами по клавішах піаніно.

Вихідне положення долонями нагору: згинати й розгинати суглоби ушкоджених пальців з фіксацією.

Усі вправи виконуються по 10 разів на день у кілька підходів, залежно від ступеня ушкодження. При лікувальній гімнастиці можна використовувати еспандер, застосовуючи його кілька раз у день (твердість еспандера потрібно підбирати, щоб було комфортно займатися і щоб він не був занадто м’яким). Перераховані вище вправи обидвох комплексів активізують обмін крові й повертають колишню силу кистям і пальцям. Виконуються в положенні сидячи.

Застереження! Тренування повинні проходити м’яко з наступним посиленням. Не можна перевантажувати ушкоджену руку, прискорювати темп й поспішати, потрібно набратися терпіння, одужання проходить поступово.

Строки відновлення активності суглобів можуть бути різними від декількох тижнів до 1 року, залежно від ступеня ушкоджень.

Протипоказанням в обох комплексах є небезпека кровотечі при рухах, стійкий болючий синдром!

Профілактика контрактури Дюпюітрена за допомогою лікувальної фізкультури й не тільки

Варто пам’ятати, що великі навантаження на руки провокують розвиток захворювання. Кінцівка не повинна бути напруженою тривали час. При цьому комплекси ЛФК при контрактурі кисті й пальців рук, та ж фізіотерапевтичні процедури необхідно виконувати стабільно 1 раз у день. Це дасть лікувальний ефект і допоможе уникнути небажаних наслідків у вигляді подальшого розвитку хвороби.

Шкіру необхідно мазати кремами, як під час виконання різної роботи, так і в повсякденному житті, щоб уникнути пересихання шкіри й виникненню рубців.

Тіло щодня піддається напрузі, не тільки кінцівки, але й усі м’язи в цілому, по цьому важливим фактором є вміння правильно розслаблювати кінцівки. Це можуть бути масажні процедури, прогулянки на свіжому повітрі, прийняття ванн, водні процедури.

Для того, що прискорити видужання або й зовсім запобігти контрактурі, з раціону необхідно виключити алкоголь, нікотин, інші токсичні речовини. Вони шкодять обмінним процесам в організмі й нормальної циркуляції крові.

Взаємодопомога

Для зміцнення м’язової тканини й суглобів корисні будуть продукти, що містять білок і фосфор: м’ясо, риба, яйце, бобові. Протизапальну дію на суглоби й сухожилля виявляє вітамін F, який міститься в наступних продуктах: оселедець, риб’ячий жир, горіхи, насіння, чорна смородина.

Не потрібно обмежуватися вправами — ліпка із глини, рукоділля, нескладні заняття мають такий самий ефект, як і тренування за допомогою вправ. Головне — щоб рукам було комфортно. Розробляти кисті й пальці потрібно поступово, адже захворювання приходить не в один день, лікування також може займати тривалий період часу. Але якщо щодня потрохи працювати в певному напрямку, результат обов’язково прийде. Головне в лікуванні контрактури — систематичність занять, правильне харчування, відсутність шкідливих звичок і бажання видужати.

З віком організм зношується й вимагає максимальної уваги й турботи. Контрактура кисті й пальців рук згодом може обмежувати виконання елементарних необхідних для життєзабезпечення дій. Своєчасне реагування, виконання лікувальної гімнастики, грамотне харчування й догляд за власним організмом знизять ризики й прискорять процес видужання, повернувши радість звичайного комфортного життя.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию