Вправи вестибулярної гімнастики

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Вестибулярний апарат — це частина внутрішнього вуха, яка відповідає за координацію рухів людину при поворотах голови й зміні положення тіла. Порушення вестибулярного апарату проявляють себе в як доброякісне позиційне пароксизмальне запаморочення, порушення координації у просторі, іноді непритомностями й нудотою. Найбільш часте порушення роботи цього органа відбувається в дитячому віці, коли вестибулярний апарат ще не тренований, або старечому віці, у результаті неврологічних відхилень.

Балансирование

Призначення

Коректування й тренування вестибулярного апарата є досить важливою частиною терапії й навчання координації людини. Сьогодні існує досить велика кількість методів коректування вестибулярного апарата, серед яких провідне місце займає вестибулярна гімнастика при запамороченні, яка дозволяє не тільки поліпшити роботу організму постраждалого, але й допомагає йому уникнути падінь і інших побічних ефектів від патології.

Вправи для рівноваги

Вестибулярна гімнастика – це комплекс вправ і завдань, які пацієнт виконує протягом певного часу й з певним інтервалом, що дозволяють:

 • якщо буде потреба, контролювати патологію порушення вестибулярного апарата;
 • зменшити імовірність ушкоджень у випадку падіння від запаморочення;
 • швидко пристосуватися до нового місця перебування пацієнта й до нових умов;
 • знизити або повністю усунути прояви патології – запаморочення, нудоту;
 • простіше переносити тривалі поїздки й інші труднощі;
 • збільшити приплив крові до органів головного мозку, тим самим сприяти більшому насиченню його киснем;
 • підвищити якість життя після перенесених неврологічних захворювань;
 • покращити чіткість зору;
 • тренувати рівновагу пацієнта.

Особливо добрий ефект дає вестибулярна гімнастика для людей похилого віку, які, у силу віку й захворювань, втрачають нормальну здатність правильно орієнтуватися в просторі й утримувати рівновагу.

Показання для занять

Вестибулярна гімнастика при запамороченні призначається лікарем. Важливо пам’ятати, що призначення вправ показане тільки при стабільному і не прогресуючому перебігу захворювання. До таких захворювань ставиться:

 • постінсультний період;
 • доброякісне позиційне пароксизмальне запаморочення (головокружіння);
 • загальне порушення координації рухів пацієнта;
 • остеохондроз;
 • період після перенесених черепно-мозкових травм і ушкоджень хребта;
 • патології вушної області;
 • інфекційні захворювання.

Необхідно розуміти, що вестибулярна гімнастика не впливає на роботу м’язів – вона спрямована, головним чином, на навчання пацієнта швидко концентрувати своя увагу, тому при регулярному проведенні не несе яких-небудь побічних ефектів.

Протипоказання

Як і у всіх терапевтичних процедурах, лікувальна гімнастика для вестибулярного апарата має ряд протипоказань, при яких необхідно відстрочити виконання завдань або пройти лікувальну терапію. Під забороною гімнастика перебуває, у випадку якщо у хворого:

 • період активних проявів симптоматики вестибулопатії (дезорієнтація, сплутаність свідомості) – необхідно ретельно стежити за станом пацієнта, щоб запобігти розвитку інших патологічних процесів, а також попередити розвиток побічних дій від гімнастики;
 • порушене дижання пацієнта й у випадку наявності в нього патологій органів серцево-судинної та дихальної системи;
 • виникає погіршення стану після виконаної зарядки.

В інших випадках проведення гімнастики можливо за умови ретельного нагляду з боку фахівців, що займаються складанням індивідуальної програми перед тренуванням.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Основні правила тренувань

Щоб правильно організувати виконання завдань, необхідно дотримувати наступних правил, які допоможуть настроїтися на необхідний темп і виконати гімнастику правильно:

 1. Проведення вправ необхідно робити в зручній позі, одяг не повинен обмежувати рухи.
 2. Вправи слід виконувати тільки в зручному взутті або з голими ногами – виконання вправ у носках можливе тільки при наявності спеціального килимка, який не ковзає (і на якому людина не ковзає).
 3. Робити вправи слід тільки після консультації з фахівцем.
 4. Виконання вправ заборонене в період застуди або інфекційних хвороб.
 5. Усі завдання повинні виконуватися в повільному темпі, поступово збільшуючи навантаження, у міру звикання організму.
 6. Робити завдання слід в зручний для пацієнта час, незалежно від кількості годин, але не менш як двічі на добу з інтервалом 8 годин.
 7. Загальний курс гімнастики повинен становити від 1 до 2 місяців.

Виконання даних правил допоможе пацієнтові не тільки правильно виконати зарядку з найменшими й ризиками для організму – прості правила дозволять швидше призвичаїтися до спортивного режиму й досягти максимального ефекту від занять.

Основний комплекс вправ

Увесь комплекс приблизної вестибулярної фізкультури ділиться за частиною тіла (чи органу), для якої призначені вправи. Усі завдання виконуються по 5-10 разів, з інтервалом у декілька хвилин.

Для очей

 

Завдання для очей

 1. Протягом декількох секунд дивитися нагору, потім опустити погляд вниз і сконцентрувати увагу на якому-небудь предметі на якийсь час.
 2. Відвести погляд убік, потім – в інший бік. Поступово прискорювати ритм, виконуючи завдання протягом 30 секунд.
 3. Витягнути руку вперед від кінчика носа, при цьому погляд концентрувати на якомусь із пальців витягнутої руки, потім – на кінчику носа.
 4. Фіксувати погляд на предметі на стіні, а потім повільно кивати головою, не відводячи при цьому погляду.
 5. Не відводячи очей від предмета на стіні зробити ту ж саму вправу, але з поворотами голови вліво і вправо.

Комплекс вправ

 

Завдання для голови

 1. Очі відкриті. Зробити повільні нахили голови вперед — назад, уліво- вправо, поступово прискорюючись.
 2. Зробити кругові рухи головою.
 3. Повернути голову вправо й сконцентрувати погляд на одному предметі, не кліпаючи декілька секунд, потім повернути голову в іншу сторону.
 4. Робити повороти головою з одночасним підняттям і опусканням плечового суглоба.

Тренування рівноваги

Завдання в положенні стоячи

 1. Виконати присідання, при цьому тримаючись за яку-небудь опору.
 2. Зробити нахили тулуба в різні сторони, при цьому зір сконцентрований на одному предметі.
 3. Встати на носочки, руки підняти вгору, потім повільно опуститися на всю стопу, руки опустити – повторити 5 — 10 разів.
 4. Встати на одну ногу, намагаючись втриматися як модно довше, на початку можна контролювати рівновагу за допомогою опори поруч.
 5. Взяти в руки кульку або м’ячик (при відсутності – будь-який інший м’який предмет), потрібно робити перекидання даним предметом з однієї руки в іншу на рівні очей, щоб погляд фокусувався на предметі прямо.
 6. Встати на коліно й утримувати таке положення протягом максимально можливого часу.
 7. Пройти по кімнаті вперед спиною.
 8. Встати рівно, ноги разом, голову закинути назад і закрити очі, руки можна відвести в сторони, потрібно протриматися, не ворушачись, протягом 30-40 секунд.

Крім виконання гімнастичних завдань відмінний ефект для відновлення вестибулярного апарата від запаморочень дають часті прогулянки на свіжому повітрі.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию