Вправи лікувальної і дихальної гімнастики після операції на серці

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Операція на серці є небезпечною й у цілому досить неприємною процедурою. Причин потреби в оперативному втручанні може бути багато але незалежно від них, слід враховувати, що серце — це дуже важливий, але все-таки м’яз, у якому потрібно відновити кровообіг. Виходячи із цього, розроблені прийоми ЛФК, дихальної й лікувальної гімнастики після операції на серцевих судинах і безпосередньо на м’язовій тканині.

Головний орган кровообігу

Причини хірургічного втручання

Негайні операції в основному проводяться при пораненнях — слід швидко зашити отвір у кровоносній судині, м’язі, перикарді. Такі операції дуже небезпечні, тому що у випадку занесення інфекції можлива емпиема плеври, гнійний перикардит, медіостеніт та інші захворювання. Повної стерильності домогтися неможливо, тому велику роль відіграє імунітет і післяопераційна терапія. Також операції роблять при надбаних пороках серця — розширення або звуження клапанів серця. Причиною може бути ревматичний ендокардит, травми, атеросклероз. Також хірургічні втручання роблять при вроджених пороках серцях.

Діагностика

Якщо причиною є ішемічна хвороба серця, операція потрібна лише у випадку, якщо медикаменти не дають потрібного ефекту. Проводиться аорто-коронарне шунтування, вирізання аневризми.

При другій і третій стадіях серцевої недостатності, а також при інших хворобах, які вимагають внутрішнього втручання, застосовується апарат штучного кровообігу. Операція сама по собі приводить до великої травми — розсікаються ребра, ушкоджуються реберні хрящі, розрізаються м’язи грудної клітки.

Основні принципи фізичного навантаження

Фізичне навантаження повинно призводити до наступних позитивних моментів:

 • поліпшення периферичного кровообігу;
 • збільшення резервних можливостей дихання;
 • підняття тонусу м’язів;
 • стимулювання обміну речовин у м’язі серця;
 • покращення трофічних процесів у міокарді;
 • зміцнюється серцевий м’яз і покращується його здатність до скорочення;
 • зменшується кількість ускладнень, і вони проходять легше;
 • рана після операції гоїться швидше;
 • реабілітація прискорюється, кровообіг поліпшується у всьому організмі, а із цим поліпшується функціонування всіх органів людини, підвищується життєвий тонус і настрій, швидше проходить видужання й повернення до звичайного життя.

Хірургія при пороках

Перед хірургічним втручанням

Завдання лікувальної й дихальної гімнастики перед операцією:

 1. Кардіореспіраторна система мобілізовує резерви.
 2. Полегшення роботи серця за рахунок спеціального навантаження, яке поліпшує кровообіг.
 3. Забирається зайва енергія, яка провокується нервозністю, зникає сильне занепокоєння за результат операції.
 4. Підготовка до занять після операції за рахунок вивчення післяопераційних вправ. До вправ відноситься дихання діафрагмою, відкашлювання без болю, руху, потрібні в лежачому режимі, наприклад правильне підняття тазової області.

Будова серця

Фізичні навантаження, у тому числі й лікувального типу заборонені, якщо

 • занадто важкий стан організму,
 • серцевий ритм порушений,
 • загострення ревматизму,
 • дихальна недостатність.

Лікувальну гімнастику починають робити за два-три тижні до операції. Вона повинна проходити в індивідуальному порядку, максимум — у групі по декілька людей. Вправи — статичні, динамічні, амплітуда рухів природня, лікувальна гімнастика поєднується з дихальною. Можливі заняття з гантелями, гімнастичними палицями, м’ячами, проведення нескладних ігор, у яких можна рухатися максимум у середньому темпі. Швидкість рухів і їх складність визначає лікар зважаючи на стан хворого.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Після хірургічного втручання

Після операції лікувальна й дихальна гімнастика ставить наступні завдання:

 1. Попередження виникнення ускладнень, до яких ставляться емболії, тромбози, запалення легенів і багато інших.
 2. Поліпшення кровообігу за рахунок рухових вправ.
 3. Збереження рухливості в плечовому суглобі ліворуч, адже погана рухливість псує поставу.
 4. Серце підлаштовується до нових умов, покращений кровообіг приводить до поліпшення стану всього організму.

До протипоказань відносять:

 • сильна післяопераційна слабість;
 • порушення ритму серцебиття;
 • небезпека виникнення кровотечі, або фактично наявність такої.

Надія

При серцевих пороках фізичні заняття мають три періоди, які поділені на наступні рухові режими — 1А, 1Б, 2А, 2Б, 3.

 1. У руховому режимі 1А найголовніше — виводити слиз із трахей і бронхів, адже хворий може задихнутися від її присутності навіть у випадку ідеально виконаної операції. Щогодини потрібно робити 3 — 5 дихальних вправи з відкашлюванням. Потрібна допомога — інструктор лікувальної фізкультури повинен стискати долонями грудну клітку з боків, у такий спосіб не допускаючи травмування шва. Коли пацієнт видихає, інструктор повинен вібрувати й злегка здавлювати грудну клітку, у такий спосіб стимулюючи й допомагаючи грудним м’язам. Також у положенні лежачи на боці близько десяти хвилин проводиться масаж спини. Дихальна гімнастика доповнюється надуванням кульок або надувних іграшок.
 2. Режим 1Б передбачає індивідуальне виконання вправ три рази на день у положенні сидячи, але ноги повинні опиратися на лавку. Дихальні вправи доповнюються надуванням кульок.
 3. Режим 2А передбачає рухи, які супроводжуються вставанням. Групові заняття можливі тільки у випадку, якщо всі хворі перебувають в одній палаті, допускається проведення до десяти вправ. На цьому етапі важлива розробка лівого плеча й збереження постави.
 4. У режимі 2Б дозволяється ходити зі сторонньою допомогою, але не більш як 20 метрів три рази в день.
 5. В періоді 3 можливі групові заняття від п’яти до десяти людей. Заняття проводяться сидячи або стоячи до півгодини один раз на день. Можливе застосування гантелей до одного кілограма й інших гімнастичних снарядів. Можна присідати з опорою руками, виконуються вправи на координацію. Ходити у швидкому темпі не можна, але можливі короткочасні прискорення. На цей режим переводять через 10 днів після лікування желудочкової або передсердної перегородки, а після протезування клапанів — через три тижні.
 6. Заключний період — три — п’ять днів перед випискою з лікарні. Хворий за допомогою фізичних навантажень повинен відновитися настільки, що зможе повністю себе обслуговувати. Важливо багато ходити, у тому числі підніматися по сходах. При виписці обов’язково взяти в лікаря режим і план дій на найближчий рік.

Заняття при аорто-коронарному шунтуванні

Перед хірургічним втручанням

Наступні вправи проводяться не тільки при АКШ, але й при резекції аневризми, яка утворюється після інфаркту в лівому шлуночку серця. Хворі перед операцією АКШ умовно поділені на три групи — перша об’єднує пацієнтів, у яких стенокардія без інфаркту міокарда, друга — у яких кардіосклероз утворився після інфаркту, третя — у яких у наслідок інфаркту утворилася аневризма лівого шлуночка. Відповідно заняття проводяться по цих групах:

 1. Першій групі перед АКШ призначають вправи, у яких задіяні м’язові групи з повною амплітудою рухів, також у динаміку робляться вправи дихальної гімнастики. Заняття тривають близько 20 хвилин.
 2. Для другої групи перед операцією АКШ призначаються повільні рухи, при середньому темпі знижують амплітуду. Дихальну гімнастику роблять у динаміці й статиці, їх чергують із вправами для розслаблення. Пульс не повинен прискоряться більше, ніж на 10 відсотків. Заняття тривають близько 15 хвилин.
 3. Хворі третьої групи ризикують тим, що в них може розвинутися тромбоемболія. Тому амплітуда рухів на заняттях неповна, після двох вправ потрібно зробити паузу, і заняття тривають близько десяти хвилин.

Протипоказання перед АКШ симптоматичні — хворому стає гірше, з’являється задишка, біль у серце, тахіаритмія й інші неприємні симптоми. Заняття припиняють або дають таке навантаження, яке могло б допомогти перед операцією АКШ психологічно, тому що бездіяльність при перспективі хірургічної операції пригноблює. А гарний настрій, воля до видужання мобілізовує організм і сприяє покращенню стану до й після операції АКШ.

Прогулянка

Після хірургічного втручання

Після операції АКШ хворі діляться на дві групи — у яких подальший стан стабільний або ж ускладнений. При ускладненнях у першу чергу проводять медикаментозну терапію, щоб вивести організм із важкого стану. Якщо ускладнень немає, або вони відносно незначні, то для видужуючого після операції АКШ виділяють п’ять періодів:

 1. Ранній, від першого до третього дня. Робляться дихальний вправи без значних рухів кінцівками, хворий відкашлюється, також припустимі повороти на боки, рухи ступнями й долонями. Дихальна гімнастика — надування куль. Заняття тривають близько десяти хвилин.
 2. Другий період називається палатним, триває від 4 до 6 дня. Додаються рух руками, тулубом, ногами можна імітувати ходьбу, але перебуваючи в лежачому стані. Заняття тривають близько двадцяти хвилин.
 3. Третій період характеризується малими тренувальними навантаженнями, від 7 до 15 дня, тобто від тижня до двох. Дихальну гімнастику проводять як статично, так і задіявши руки, ноги, можна ходити, але небагато. Заняття тривають близько 30 хвилин.
 4. У четвертий період ( від 16 до 25 дня) можна робити фізичні навантаження середньої складності. Можна більше ходити, причому корисно прискорятися й сповільнятися, у вправах задіяні голова, тулуб. Заняття тривають близько сорока хвилин.
 5. У п’ятий період після АКШ допускаються ускладнені тренування, він триває з 26 до 30 дня, коли звичайно виписують зі стаціонару. Тривалість занять — до 50 хвилин. Корисно підніматися по сходах, виходити на вулицю.

Молодість

Вправи

Приклад вправ, які можна починати на четвертий день після операції на серце, виконуються в положенні лежачи. Усі маніпуляції й дії проводити під доглядом лікаря або медсестри:

 1. Спокійно дихати в розслабленому положенні — вдих носом, видих через рот.
 2. Підтягнути кисті рук до плечей, крутити ліктями у дві сторони по три рази, у повільному темпі, без затримки дихання.
 3. Схопитися руками за краї ліжка й при довільному диханню неспішно підтягувати стопи до таза, не відриваючи п’яти.
 4. У вільному положенні при довільному диханні намагатися подовжувати видих, не викликаючи дискомфорту.
 5. Зігнути руки в ліктьових суглобах і стискати-розтискати пальці при довільному диханні, не поспішати.
 6. Намагатися зігнути й розігнути стопу при довільному диханні, повторити десять разів.
 7. Праву руку поставити на груди, ліву — на живіт, дихати поглиблено, видих робити через ніс і намагатися щораз його подовжувати.
 8. На видиху повертатися на праву сторону, тримаючись правою рукою за кут ліжка, лівою ногою можна допомагати, упираючись у ліжко, вдихнути повітря, коли корпус виявиться на боці, знову перекотитися на спину на видиху. Робити три рази в повільному темпі.
 9. Праву долоню поставити на груди, ліву — на живіт, глибоко дихати повними грудьми, три рази.

Коли людей починає сидіти й ходити, можна робити загальнорозвиваючі вправи, але потрібно дотримуватися потрібного темпу, амплітуди відповідно до свого стану. Оскільки фізичні вправи робляться в основному разом з дихальними, а відразу після операції — тільки статично дихають, приміщення повинне бути добре провітреним. Це не тільки допомагає організму відновитися, але також діє як додатковий фактор профілактики ускладнень, адже від слабості імунітету й дихальної системи можлива й пневмонія.

Як тільки буде можливо, потрібно побільше гуляти на природі, можна й на більш далекі відстані, але потрібно робити часті перепочинки. Через три місяці можна пробувати відіграти малорухомі ігри, наприклад бадмінтон, або кидати диск фрісби. Через півроку можна грати волейбол, теніс. Як тільки прийде повне видужання, потрібно подбати, щоб організм був у хорошій фізичній формі, і ніяких шкідливих звичок.

Життя

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию