Відновлення після інсульту за допомогою гімнастики

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

РеабілітаціяХворі інсультом, а також їхні родичі часто впадають у відчай через безпорадність, яка приходить із цією несподіваною хворобою. Адже стан хворого часто передбачає присутність у реанімації, а потім — тривале лікування в стаціонарі, часто з повним або частковим паралічем. Через ураження клітин головного мозку хворий тривалий час відчуває проблеми з рухливістю кінцівок, йому важко розмовляти. Якщо медикаменти вже не допомагають, на допомогу приходить лікувальна гімнастика, яка часто дозволяє повністю відновитися або ж хоча б сприяє покращення стану до рівня, коли рідна людина зможе себе обслуговувати.

Відновлення

Інсульт призводить до відмирання клітин головного мозку, але організм влаштований так, що функції управління організмом беруть на себе живі клітини. Таким чином, людина може повністю відновитися. Але з’являється перешкода — знерухомлення рук і ніг, вони втрачають початкову спроможність до функціонування й деяким чином атрофуються. Тому лікувальну гімнастику потрібно починати відразу після закінчення гострого періоду хвороби, навіть якщо хворий не контролює руку або ногу, з кінцівками потрібно займатися з допомогою сторонньої людини, яка буде рухати руками і ногами хворого, робити масаж.

Хворий не може повністю відновиться в стаціонарі, тому що навіть із важкими інсультами в стаціонарі лікують до одного місяця. Справа в тому, що власне медикаментозне лікування дає ефект нетривалий час, а після стабілізації ситуації, яка триває близько одного тижня, ефективність лікування медикаментами починає падати. Але наслідки хвороби відчуваються довго, лікування залежить від тяжкості захворювання й від виду інсульту — ішемічний або геморагічний.

Одужання

При ішемічному інсульті, при якому спостерігається невеликий параліч кінцівок і обличчя, координація порушується, спостерігається погіршення зору, запаморочення, можливе часткове відновлення до одного місяця, з повним відновленням до трьох місяців. Інсульти з паралічем обличчя й кінцівок лікуються довше, організм частково відновлюється через півроку, повне відновлення можливе через рік-два.

При сильних ішемічних і геморагічних інсультах спостерігається неможливість рухатися через параліч. В останньому випадку відновлення сильно залежить від волі хворого до одужання. Адже багато хто при сильних інсультах песимістично відносяться до можливості свого подальшого активного життя. І така їх пасивність ще більше перешкоджає можливості жити самостійно.

В кабінеті ЛФК

Вважається, що часткове відновлення при паралічі можливо до року, а повне відновлення функцій кінцівки неможливе. Але навіть при найтяжчих інсультах з параличом однієї сторони можливо навчиться обслуговувати себе й навіть ходити за допомогою функціонуючої другої сторони, було б бажання. Тому займатися вправами потрібно з перших днів хвороби, і займатися потрібно постійно, тому що відновний період триває все життя.

Робити вправи потрібно щодня, це не тільки допоможе поступово відновлювати організм, але й допоможе запобігати наступним інсультам, тому що потрібно обов’язково вести активний спосіб життя. Адже найкраща профілактика інсульту — рух, відсутність шкідливих звичок, і найголовніше — позитивний настрій, який допомагає краще, ніж усі ліки разом узяті. Хоча артеріальний тиск все-таки потрібно буде щодня контролювати.

Особливості вправ

Гімнастика після інсульту допомагає відновити функціонування рук і ніг, це є основним завданням періоду відновлення. Відновлювати рухи потрібно з перших днів після госпіталізації хворого. Вправи мають наступне завдання:

 • понизити тонус м’язів, зняти з них напругу, адже параліч після інсульту викликає гіпертонус м’язів;
 • поліпшення кровопостачання тканин;
 • профілактика малорухливості м’язів, яке виникає через неврологічний дефіцит і параліч, що викликає спазми;
 • профілактика пролежнів спини, рук, ніг;
 • покращення тонких рухів, особливо це стосується рук, адже вони відіграють головну роль у самообслуговуванні на початковому етапі одужання.

Тренажер

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Перед початком вправ потрібно проконсультуватися з лікарем, а також з реабілітологом, який підбере потрібні вправи у залежності від важкості захворювання. Починати потрібно із простих вправ. Якщо кінцівка не рухається, потрібно нею рухати за допомогою сторонньої допомоги, намагаючись зберегти повну амплітуду рухів. Коли нервова система почне відновлюватися й живі клітини мозку візьмуть на себе функції управління цими кінцівками, руки й ноги будуть готовими до повноцінних рухів.

Важливу роль має масаж, який потрібно робити окремо від занять і також перед заняттями, щоб розігріти тканини кінцівок. Також руки й ноги можна розігріти теплою ванною або просто грілкою. Без допомоги близьких ніяк не обійтися, вони повинні допомагати виконувати вправи три рази на день, заняття повинні тривати до години, але не слід доводити до перевтоми. Правильний підхід допоможе швидко й максимально повністю відновитися.

Вправи лежачи

У гострому періоді рекомендований строгий постільний режим. Але кінцівки перебувають у підвищеному тонусі, вони важко розгинаються й вправи потрібні навіть у положенні лежачи.

 1. Згинати й розгинати кисті, пальці, лікті, передпліччя, стопи, коліна, створювати рухи в тазостегновому й плечовому суглобах.
 2. Імітація здорових рухів руками, крутити руками і ногами.
 3. Якщо спазм рук сильний, їх можна розтягувати лонгетами або подібними пристосуваннями, їх можна накласти на період до півгодини або довше при необхідності.
 4. Вправа з підвішеним рушником над ліжком — його потрібно дістати й рухати рукою, передпліччям, ліктем і плечем у горизонтальному й вертикальному напрямках. Рушник потрібно поступово піднімати. Також можна робити різні вправи з гумовою стрічкою, гумовим кільцем діаметром 40 сантиметрів.
 5. Під коліном установлюється валик, розмір якого потрібно поступово збільшувати.
 6. Згинати й розгинати в коліні ноги так, щоб стопа ковзала по ліжку.
 7. Вхопитися руками за спинку ліжка над головою й потягнутися.
 8. Рухати очима в різні сторони, по колу з відкритими й закритими повіками. Також фіксують погляд на одній точці і рухають головою.

Тренування рук та ніг

Вправи сидячи

Вправи сидячи допомагають повноцінно рухати руками, а також зміцнюють спину й ноги, готуючи до ходьби.

Тренування пальців рук

 1. Сидячи вхопиться за ліжко біля колін і прогнути спину назад на вдиху, на видиху випрямитися.
 2. Піднімати і опускати ноги.
 3. На вдиху відвести руки назад, закинути голову й наблизити лопатки одна до одної, на видиху випрямитися.
 4. Потрібно на цьому етапі відновлювати мову, проводячи спеціальну гімнастику — звертати губи трубочкою, максимально показувати язик, оскалюватизути, прикушувати по черзі верхню й нижню губу, імітувати облизування язиком.

Вправи стоячи

Вправи стоячи допомагають відновлювати тонкі й точні рухи.

 1. Піднімати зі стола дрібні предмети, можна починати з мильниці, потім можна брати сірникову коробку, ручку.
 2. На вдиху підняти руки над головою, встати на пальці, на видиху зігнутися й розслаблено опустити руки.
 3. Стискання еспандера кистю.
 4. Руки на поясі, нахилятися в сторони і вперед-назад.
 5. Перехрестити руки перед грудьми й працювати, немов ножицями.
 6. Присідати з рівною спиною й з’єднаними стопами, п’яти не повинні підніматися.

Фізичне навантаження

Роблячи лікувальні вправи стоячи, потрібно продовжувати лежачі й сидячі заняття, також можна брати в руки невеликі вантажі, наприклад книги, гантелі. Якщо з’явиться можливість, потрібно ходити, зі сторонньою допомогою або за допомогою спеціальних пристосувань — ходунків.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию