Лікування неускладненого перелому хребта з допомогою гімнастики

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Перелом хребта стає шоком при першій же інформації про цю подію. Адже багато подібних трав закінчуються багаторічною, а то й пожиттєвою інвалідністю. Навіть при найбіль песимістичних прогнозах цілеспрямовані вправи допомагають адаптуватися до нових реалій. Однак по-перше, перелом може бути нескладним, наприклад компресійним, по-друге, часто зусилля з видужання можуть бути плідними, і людина може частково або повністю відновити рухову функцію й повноцінно жити. Після лікування перелому у відновному періоді займаються лікувальною гімнастикою, силовими вправами.

Травма

Травми спини

Залежно від важкості травми, фізичне навантаження коректують, причому вправи сильно відрізняються, адже існують:

 • травми хребта без ускладнень і без накладення гіпсової пов’язки;
 • травми без ускладнень із необхідністю носити корсет;
 • травми хребта з ускладненнями після перелому.

Рентген

Переломи хребта бувають не тільки при падіннях на спину, а при стрибку з великої висоти на ноги, голову, падінні на сідниці, а також при ударах в область спини. Розрізняють компресійні переломи, при які людина падає вертикально, в основному на сідниці, а також роздроблені (осколкові), коли ушкоджуються тіла хребців і їх придатків, якими є дужки й відростки.

При руйнуванні кісткового апарата страждають зв’язки, по цьому принципу відрізняють стабільні переломи, при яких розрив зв’язок не відбувся й нестабільні, при яких зв’язки порвані. Оскльки зв’язки утримують хребці, їх розрив може привести до порушення положення хребців уже після перелому, що може призвести до ушкодження спинного мозку.

Також травми діляться на неускладнені, при яких спинний мозок не ушкоджується й ускладнені, при яких спинний мозок ушкоджується повністю або частково. Якщо відбувся розрив спинного мозку, хворий перестає відчувати ноги, при частковій травмі спинного мозку симптоми проявляються тільки через тиждень, оскільки цей орган поступово здавлюється гематомою, яка утворюється в області травми.

Сиптоми залежать від того, де саме відбулося ушкодження

 • від 1 до 4 шийних хребців — відмова кінцівок, розлад органів таза, у зв’язку з утворенням набряку, який може вразити головний мозок, існує загроза життю;
 • від 5 по 7 шийних хребців — частковий параліч рук і параліч ніг з відсутністю чутливості, розлад тазових органів;
 • від 1 до 9 грудного хребця — руки працюють, однак ноги паралізовані, органи таза працюють погано;
 • від 10 грудного до 2 крижового — часткова відмова ніг, розлад таза, утворюються пролежні ніг;
 • від 3 до 5 крижового — страждають тільки органі таза.

Загальні поради

Якщо відбувся перелом хребта, лікування проводиться стаціонарно. Хворому забезпечується спеціальний постільний режим, при якому лежати потрібно на щиті з дерева, покритому тонким матрацом, місце перелому фіксується, при паралічах стежать, щоб не утворювалися пролежні і підтримують легені в робочому стані за допомогою дихальної гімнастики.

Перша допомога

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Хворі роблять лікувальну гімнастику й вправи ЛФК, складність яких залежить від стану. Крім того, потрібно робити масаж. Правила занять:

 1. Якщо можна сідати, забороняється сидіти довго.
 2. Якщо потрібно встати, хворому допомагають це зробити із прямою спиною, не можна сідати.
 3. Вставати потрібно з упору на коліна й кисті.
 4. Не можна різко рухатися, вправи потрібно робити повільно.
 5. Не можна нахилятися вперед.
 6. Якщо можна ходити, то рухатися можна без болю, якщо біль у хребті з’явилася, потрібен відпочинок. Дистанцію поступово збільшувати до десяти кілометрів на день. Підтримувати поставу, оскільки при рівній спині навантаження розподіляється рівномірно.

Без ушкодження спинного мозку

Якщо ушкодження спинного мозку немає, тоді гіпс не ставиться. Звичайно, якщо хворий не дотримується лікарняного режиму, на нього надягають корсет і виписують. Але звичайно обходяться без додаткового корсета, оскільки потрібно, щоб м’язи утримували кості хребта, а під корсетом вони робляться ослабленими. Метою лікувальної гімнастики є створення корсета з м’язів, які відповідають за утримання постави, тримаючи спину прямо. Заняття дозволять незабаром безпечно встати й ходити.

Вправа

Сидіти можна буде тільки через п’ять місяців, коли хворий зміцніє настільки, що зможе без болю ходити півтори години.

Періоди:

 1. Перший період. Сім днів після травми — потрібно рухати прямими ногами (без затримок у верхній точці) поперемінно без відриву п’ят, тазову частину також можна піднімати. До сьомого дня потрібно навчитися без болю піднімати одну ногу на відстань стопи від ліжка. Займатися можна не більше 10 хвилин.
 2. Другий період. Від одного тижня до одного місяця. Через два тижні дозволяється лежати на животі, неспішно повертаючись із положення на спині. У положенні на животі під груди, плечі, стопи підкладається валик, так хребет розгинається протягом півгодини на день.
 3. Третій період звичайно починається із четвертого або п’ятого місяця, коли можна ходити. Вправи лежачи ускладнюються, з’являються вправи стоячи — нахили в різні сторони (крім нахилу вперед), неповні присідання із прямою спиною, неповні виси на поперечині, коли ноги стоять на підлозі. Але сидячі вправи й нахили вперед робити не можна.
 4. Четвертий період починається після року, коли кістки повністю гояться, хребці відновлюються. Далі потрібно робити вправи, як при остеохондрозі хребта. Щоб постава була рівною, розвивають м’язи в положенні на животі й стоячи рачки.

Вправи другого періоду

Якщо ушкоджень спинного мозку немає, у другому періоді травми хребта — від тижня до одного місяця можна робити наступні лікувальні вправи:

 1. Розгинатися в грудному відділі, опираючись на ліктьові суглоби. Незабаром можна робити більш складне завдання — опиратися при розгині не тільки на лікті, але й на стопи.
 2. Лежачи на животі піднімаємо голову й плечі, опираючись на передпліччя, затримуємося на п’ять секунд. Незабаром можна буде проробляти те ж піднімання, але без опори, просто прогином спини.
 3. Лежачи на животі, піднімаємо плечі, з опорою на витягнуті наперед руки, тут зусиль потрібно докласти більше, ніж у попередній вправі. Незабаром ускладнюємо — руки відриваємо разом із плечовим поясом, ще ускладнення — одночасно піднімати одну пряму ногу.

Реабілітація

Приблизно на третій тиждень після травми можна піднімати ноги й робити наступні лікувальні вправи:

 1. Імітація велосипеда, але не двома ногами, як звичайно, а однією ногою по черзі.
 2. Лежачи на спині, ставити стопу однієї ноги на коліно іншої.
 3. Трохи підняти ліву ногу й поставити осторонь, поставити ліву ногу на праву, розслабитися, знову ліву ногу відвести убік і після цього знову її приставити до правої.
 4. Робимо неповні ножиці — відводимо стопи в сторони, ковзаючи п’ятами й знову зводимо разом. Незабаром для збільшення напруги п’яти можна буде трохи підняти над постіллю.
 5. Ковзати притиснутими до постелі стопами одна одній назустріч. Ускладнюємо — трохи піднімаємо стопи над постіллю.
 6. Відводимо убік ногу й руку із протилежної сторони.
 7. Імітуємо ходьбу — піднімаємо вверх ногу й протилежну руку, повторюємо на іншу сторону.
 8. Поставити одну ногу на іншу, нижню піднімаємо, верхньою чинимо опір, напружуючись до десяти секунд.
 9. Лежачи на спині, упиратися при зігнутих ногах стопами в ліжко й піднімати тазову частину.
 10. Підняти зігнуті в колінах ноги й зробити їх вертикально прямими, тримаючи в такий спосіб від десяти секунд до трьох хвилин, збільшуючи час поступово.
 11. Утримуємо ноги під кутом 45 градусів, притискаючи напругою пресових м’язів низ спини до ліжка.
 12. На четвертий тиждень починаються вправи з опорою на коліна й долоні, також — на коліна й лікті, саме з положення стоячи рачки потрібно вставати, опускаючи поперемінно на підлогу ноги.
 13. При підготовці до ходьби роблять пробу на силу спинних м’язів — лежачи на животі хворий піднімає голову, плечовий пояс, ноги й у такий спосіб потрібно затриматися на дві хвилини. Також проводиться тест на утримання піднятих ніг (лежачи на спині) на 45 градусів, потрібно тримати три хвилини. Якщо ці два тести пройдені, хворий може ходити.
 14. Вчимося стояти — починаючи з п’яти хвилин, пробуємо перекочуватися з п’ятки на носок, переносимо вагу тіла на одну й іншу ногу, при спробах ходьби потрібно опиратися руками на щось тверде й нерухоме, наприклад на спинку ліжка. При ходьбі піднімаємо стегна, захльостуємо гомілки, пробуємо стояти на одній нозі.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию