Види лікувальної гімнастики та фізкультури ЛФК

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Лікувальна гімнастика й лікувальна фізкультура ЛФК — це вправи, які передбачають фізичне навантаження, спрямовані на реабілітацію хворих у різних сферах медицини, серед яких травматологія, неврологія, кардіологія, ревматологія й інші. Заняття лікувальною гімнастикою й лікувальною фізкультурою роблять людину більш витривалою, сильною, організм стає загартованим, рухи — більш координованими. Крім того, ці заняття прищеплюють певні гігієнічні навички, які допомагають уникати неправильного стилю життя після видужання. Особливістю занять є те, що, на відміну від медикаментів, вправи не приводять до побічних ефектів, навпаки, вони поліпшують не тільки хворий орган, але й організм людини в цілому, діючи досить широко.

В спортивному залі

Відмінність і схожість двох медичних дисциплін

Які відмінності в лікувальної гімнастики й лікувальної фізкультури, і що в них спільного? Розрізняють різні види лікувальної гімнастики — гімнастичні вправи, лікувальна фізкультура, дихальна гімнастика, ранкова гігієнічна гімнастика, використовуються масажні елементи, іноді гімнастичні вправи проводять у басейні у вигляді зарядки або плавання.

Лікувальна гімнастика — вправи в легкій статиці (без сильних напружень), тобто рухи точкові, спрямовані на певний орган, часто робляться повільно, під напругою для досягнення максимального лікувального ефекту. Лікувальна гімнастика часто поєднується з дихальною гімнастикою, де певні вправи робиться на вдиху, видиху або із затримкою дихання. Видихи іноді закінчуються певними звуками, вигуками, якщо потрібно впливати на дихальний орган, наприклад при бронхіті або пневмонії.

Вправа сидячи

Лікувальна фізкультура, або скорочено ЛФК — вправи більш широкої дії, спрямовані на поліпшення самопочуття й лікування більш широкого спектра органів. Часто робиться під музику, рухи швидкі, у середньому темпі або довільні. Дихання не має такого значення, як при заняттях лікувальною гімнасткою, воно довільне.

Якщо захворювання серйозне, то заняття лікувальною гімнастикою проходять у присутності й під контролем тренера (інструктора-методиста), якщо мова йде про лікувальну фізкультуру — наставником виступає інструктор ЛФК. Рідко коли лікувальна гімнастика й ЛФК розділені, в основному і тим, і іншим займаються інструктори ЛФК у спеціальних кабінетах для лікувальної фізкультури. Ці кабінети ЛФК, які обладнані гімнастичними стінками, лавками для преса, дошками для витяжки (ставляться під нахилом до гімнастичної стінки) й іншими спортивними снарядами лікувального призначення.

Вправа стоячи

Лікувальна гімнастика часто йде в ногу не тільки з дихальною гімнастикою, але також і з масажем. Справа в тому, що якщо пацієнт лежачий або його пересування тимчасово обмежене медичними показаннями, то лікувальну гімнастику проводить масажист, який робить вправи перед масажем або ж зовсім об’єднує масаж і гімнастичні вправи. У такому випадку лікувальна гімнастика й ЛФК залишаються розділеними, оскільки заняття проходять або на лікарнянім ліжку, або на ліжку вдома, або на масажному столі, а не в кабінеті ЛФК. Але дихальна гімнастика може мати місце в певних рухах, таким чином лікувальна і дихальная гімнастика можуть бути об’єднаними в деяких вправах.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Випадки застосування

Лікувальна гімнастика застосовується при:

 • реабілітації після травм;
 • станах, коли пацієнт паралізований;
 • у випадках викривлення хребта;
 • захворюваннях ортопедичної спрямованості;
 • парезах (часткових паралічах, які проявляються в ослабленні функцій органа);
 • після хірургічних операцій, коли потрібно відновити функції організму;
 • хворобах серця, легенів і інших внутрішніх органів;
 • захворюваннях неврологічного характеру.

Розподіл за кількісною ознакою

Вправи підбираються лікарем, який враховує стан людини, особливості протікання хвороби, потрібний результат. Тренування не робляться по шаблону, вони продумуються фахівцями щодо потреб кожного хворого. Але при схожих симптомах вони можуть мати груповий або малогруповий характер.

 1. Групові заняття можуть проводиться для десяти людей більшої кількості людей, причому влітку тренування можуть проходити на відкритому повітрі.
 2. Малогрупові заняття, від двох до п’яти людей, проводять у палатах, оскільки часто в одній кімнаті розміщуються пацієнти зі схожими захворюваннями. Звичайно, якщо є можливість, хворі переходять у спеціально призначене для лікувальних тренувань приміщення.
 3. Індивідуальні заняття проводяться з кожним хворим окремо.

Вправа лежачи

Структура занять

Спершу заняття тривають десять хвилин, через декілька тижнів тривалість тренувань доходить до 30 хвилин і через декілька місяців — до однієї години. У більшій тривалості кожного заняття нема потреби, краще позайматися двічі на день день. Тренування складаються із вступної, головної й заключної частин:

 1. Вступний розділ складається з розминки, яка підготовлює організм до наступних навантажень — робляться розтяжки, можливо дихальні вправи, а також проводиться огляд стану пацієнта й короткий інструктаж.
 2. Головний розділ включає вправи, які впливають на хворий орган за допомогою фізичного навантаження. Як правило, вплив іде на м’язи, зв’язки, м’які тканини, навіть якщо проблема стосується костей, нервових закінчень. Якщо робота м’язів буде стабільною, відновиться нормальне кровопостачання, живлення корисними речовинами, зменшується навантаження на хворий орган, що допоможе відновному процесу. Інтенсивність повинна наростати поступово, неспішність при ґрунтовному підході — основний принцип лікувальної гімнастики.
 3. Заключний розділ за допомогою вправ на розслаблення зменшує навантаження, пацієнт вертається у вихідний стан. Бажано перевірити пульс, частоту дихання, запитати про самопочуття. По показниках організму можна збільшити або зменшити навантаження на наступного разу.

У більш тривалій часовій перспективі лікувальний курс складається із вступного, основного й заключного періоду. Тривалість періодів залежить від виду хвороби й стану хворого, але вступний період найкоротший і складається з декількох днів.

Вправа

Протипоказання фізичним навантаженням

Лікувальною гімнастикою не можна займатися, якщо:

 • є явні ознаки інтоксикації, висока температура (лихоманка), організм уражений інфекцією з розвитком запалення;
 • при серцевій і легеневій недостатності, винятки складають спеціальні дихальні вправи після операцій на легені, серці;
 • при кровотечах;
 • при гострих формах захворювань, завжди потрібно чекати ремісій (полегшених станів), виводити пацієнтів з важких станів;
 • порушення внутрішнього кровообігу — може бути як гостре порушення, пов’язане із крововиливами, так і недостатнє живлення органів, наприклад мозку;
 • наявність тромбів у судинах;
 • при гострому болі, який може бути свідченням прихованих негативних процесів в організмі, виняток — судорожні (судомнні) стани кінцівок при інсультах у випадках, коли їх потрібно розробляти;
 • не можна серйозно навантажувати організм у випадку наявності онкології;
 • при психічних і психологічних розладах, коли команди інструктора не можуть адекватно сприйматися;
 • при сильних травмах, ушкодженнях.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию