Каяк і байдарка — характеристика, як вибрати

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Північні народи (алеути, ескімоси, інуїти, чукчі й інші) плавали на довгих і вузьких мисливських човнах, на яких рибалили й займалися полюванням, зокрема переслідували морських тварин. Це суденце довжиною до шести метрів називався каяком, але в країнах колишнього СРСР його традиційно називають байдаркою, і ця назва є більш зрозумілою для громадян СНД.

Озеро

Характеристика

Історично каяк робився з дерева або кістки — із цих матеріалів виготовлявся каркас, який обтягався шкірами морських тварин — нерп, тюленів, моржів. Мисливець розміщався сидячи, посадка здійснювалася через люк посередині човна — «кокпіт». Веслування здійснюється за допомогою двохстороннього весла, ця особливість є головною відмінністю каяка від каное.

Каяки діляться на два типи:

 • човни, у якому спортсмени сидять всередині каяка, вони називаються каяки sit-in;
 • каяки sit-on-top — це недавній винахід, у такому типі човна каякісти гребуть, сидячи зверху, вони називаються sit-on-top.

Двомісний

Каркасні

Каркасні каяки ще називають розбірними. Саме цей тип є традиційною байдаркою. Каркас роблять із дерева або металу й обшивки (так званої «шкіри»), яка покриває зверху каркас. У минулому «шкіри» дійсно виготовлялися зі шкіри тварин, зараз вони синтетичні, за ними простіше доглядати. Каркасні байдарки призначені для перевезень вантажів на тихій воді.

Каркасні каяки (байдарки) можуть компактно складатися, зберігатися в обмеженому просторі й перевозитися навіть на звичайному легковому транспорті, у цьому плані вони дуже зручні. Одномісна байдарка широко застосовувалася в туристичних цілях у Радянському Союзі.

Каркасний

Чим байдаки незручні:

 1. Складання каркасного каяка проводиться до від півгодини до однієї години у залежності від моделі спортивного судна. Звичайний каяк не настільки компактний, але його не потрібно збирати й він відразу після прибуття до водойми готовий до спуску у воду. Швидкість монтажу вважається негативним фактором, але скоріше він нейтральний, адже він компенсується зручністю транспортування й зберігання.
 2. А от дійсно негативний фактор каркасного каяка — труднощі із забезпеченням симетричності носа й корми відносно обшивки (шкіри). Якість пошиття обшивки має велике значення.
 3. Байдарка з каркасом не пристосована для плавання на бурхливій воді, адже якщо вона налетить на камені, оболонка в більшості випадків пошкоджується, що може призвести до катастрофічних для спортсмена наслідків.
 4. Каркасні байдарки можуть бути досить небезпечними, тому що вони не мають герметичних камер, як сучасні пластикові човни. Крім того, великі розміри й низька посадка спортсмена роблять керованість не найкращою, оскільки через занадто низьку посадку тіло в керуванні приймає недостатньо участі.
 5. При зустрічах з каменями байдарку потрібно постійно ремонтувати — латати шкіру, закривати пошкодження піною. Для непотоплюваності у байдарці ставлять ємності, наприклад надувні камери.
 6. Каркасна байдарка при русі незграбна, не здатна до різких маневрів. Вона призначена для прямолінійного руху по спокійній воді.

Надувні

Надувні каяки — це фактично надувні човни, які мають байдаркоподібну форму. Вони також мають свої недоліки:

 1. Головним недоліком є відсутність твердості — весляр своєю вагою може прогинати надувний каяк, при чому ніс і корма піднімаються над водою. На двомісних надувних каяках ця проблема не так виражена, але також існує. Щоби вирішити проблему, надувне суденце додатково навантажують попереду й зі спини весляра, а це зайві турботи.
 2. Недовговічність синтетичних матеріалів, з яких зроблений надувний корпус. Борти досить легко зашкодити. Замість камер для речей у найкращому разі передбачені не дуже місткі кишені, але і їх може не бути. Щоб надувний каяк був зручнішим, у деяких моделях роблять більш широке дно, але в такому випадку втрачається обтічність і цей спортивний снаряд стає схожим на звичайний надувний човен.
 3. Надувний каяк піддається дії вітру, у вітряну погоду його важко надувати й гребти. Каяк може змінювати напрямок разом з вітряними поривами й із цим важко боротися. Щоб при поривах вітру плисти, дотримуючись прямої лінії, рух стабілізують кермовими веслами.

Надувний

Щоб зменшити негативні властивості, випускають комбіновані каяки — тверде дно й надувні борти. Варто відзначити й переваги — більша вантажопідйомність, непотоплюваність при неушкодженій поверхні, компактні розміри в не надутому виді й зручність транспортування.

Нерозбірні

Нерозбірний вид каяків має суцільний, переважно поліетиленовий корпус, який максимально закритий, місце є тільки для весляра (так званий кокпіт). Нерозбірний каяк досягає в довжину п’ять метрів (при мінімумі — 2,5 метра), ширина починається від 45 сантиметрів і сягає 80 сантиметрів.

Каяки роблять із різних полімерів, склополімерів, композитів і інших синтетичних матеріалів. Нерозбірним каякам немає серйозної альтернативи в спорті, вони мають кращі експлуатаційні характеристики й використовуються в каякінгу в більшості випадків.

Пластикові

Переваги цільних нерозбірних каяків:

 1. Надійність, тривалий термін служби, стійкість до ударів, зіткнень, причому навіть із твердими й гострими поверхнями. Звичайно, подряпини залишаються, але цілісність поверхні не порушується. Якщо утворилася вм’ятина, вона повинна випрямиться, якщо човен просто поставити на сонце.
 2. Хороша теплоізоляція, що важливо на холодній воді, коли весляр довгий час залишається нерухливим, а розім’яти ноги не виходить через обмежений простір.
 3. Жорстка конструкція дає можливість використовувати все тіло для маневрів, а також спеціальним рухам весла вивертатися з води (якщо спортсмен перевернувся у воду», роблячи «ескімоський переворот»).

Вибір

Якщо каяк вибрати правильно, його можна використовувати в різних водних умовах. Однак при активному плаванні в певних водах, бажано вибрати спеціалізований човен, оскільки різні каяки поводяться в різних стихіях по-різному.

Каяки морського й експедиційного типу можна використовувати в будь-яких водах, крім місць, де є швидка течія і пороги, невеликі водоспади. Обмеження пов’язано з тим, що такі судна довгі, сягають п’яти метрів у довжину, і вони не мають потрібної маневреності. Короткі каяки для білої, тобто пінистої води можна використовувати для катання по хвилях, однак невелика довжина робить їх незручними в спокійних водах. Універсальними каяками можна плавати й на бурхливих ріках, і на спокійному озері, і на морі із хвилями, але серйозного спортивного інтересу вони не представляють, а розраховані на любителів.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

На ріці

Найпоширеніші й найбільш універсальні каяки — пластикові, виготовлені з поліетилену, зроблені за технологією ротомолдінга, під високим тиском (без швів), а також методом склеювання. Такі пластмасові каяки дешеві, стійкі до зношування.

Незважаючи на технічний прогрес, зараз продовжують робити каяки з дерева, які можуть мати утилітарне прогулянкове застосування, а також можуть бути іміджевими предметами, оскільки мають багате оздоблення. Дерев’яні каяки перед пластиковими мають перевагу — вони легші, але є і серйозні недоліки — менш стійки до пошкоджень, з часом можуть розсихатися з утворенням щілин. Каяки з дерева можуть продаватися у вигляді конструкторів для самостійного складання.

Порівняння каяків sit-on-top і sin-in

Sit-on-top

Каяки Sit-on-top призначені для активного відпочинку. Каякінг — це досить нове масове заняття, що швидко набирає популярність, відмінне від простого спортивного змагального або екстремального заняття. Човни цього типу легкі, зручні в експлуатації й керуванні. На них досить безпечно, тому що при перекиданні людина випадає із човна, а не опускається головою у воду, як це трапляється в каяках sit-in, які використовують «спідницю» для водного захисту.

При виборі sit-on-top не потрібно вчиться робити складних ескімоських переворотів, адже ви перебуваєте на каяку, а не в каяку. Цей тип каяків має різні модифікації — від плоских для одного весляра до чотиримісних, вони можуть використовуватися на спокійній воді, а також на річковій течії або на морських хвилях.

Пластиковий

Переваги sin-on-top:

 • простота у використанні, зберіганні, у самодопомозі при перекиданні на воді, що особливо цінується новачками,
 • невелика вага дозволяє легко переносити;
 • не потрібно додатково укомплектовувати спідницею;
 • на ньому можна зберігати більше речей, які, щоправда, повинні бути упаковані у водонепроникні мішки або контейнери;
 • можуть використовуватися для різних функціональних цілей, наприклад як плавуча основа для дайвінгу, риболовлі, на плоскій поверхні човна зручно розміщати снасті й устаткування для пірнання;
 • стабільно тримається на воді, зручний огляд, відносна дешевина, підходять для людей, яким важко рухатися.

Недоліки каяків Sit-on-Top

 • відкриті для водної стихії, атмосферних опадів, наприклад цей вид човна незручний під час дощу, тому його використання залежить від пори року й навіть погоди;
 • захисту від вологи ніякий — весляр буде мокрим завжди, оскільки на пластиковій поверхні кокпіта (місце сидіння людини) утворюється калюжа; проблема вирішується дренажними отворами, які на спокійній воді й при хорошій погоді закриваються пробкою, але в такий спосіб проблема не вирішується повністю, тому або потрібно гребти акуратно або ж займатися плаванням у теплих водах і в теплу погоду, через це каяки sit-on-top називаються літніми;
 • у холодний час потрібно користуватися гідрокостюмом, крім того, зимове плавання є екстремальним і практично неможливим;
 • протилежна проблема — ноги можуть обгоріти на сонці, але це стосується й усього тіла;
 • труднощі з виконанням ескімоського перевороту (хоча він можливий);
 • потрібно ставити додаткові сидіння, які мають регулювання, при тривалих плаваннях;
 • труднощі із транспортуванням;
 • каяки із зовнішньою посадкою більш повільні, ніж ті, у яких порожня внутрішність; це пов’язане з меншою стійкістю й необхідність зробити sit-on-top ширшим.

Sit-in

При відсутності спідниці кокпыт швидко заповнюється водою, стає важким і воду злити можна тільки на березі. Потрібно вивчити «эскімоский переворот», який дозволяє швидко перевернути човен у робоче положення.

Переваги sit-in:

 • більш легкі в керуванні й можуть розвивати більшу швидкість при менших зусиллях;
 • весляр і його речі має більше шансів залишитися сухими;
 • краще підходять для довгих плавань.

Туристичний

Недоліки sit-in:

 • важче сідати й виходити;
 • кокпіт невеликих розмірів;
 • потрібно використовувати спідницю при сильних хвилях;
 • тіло повинне бути в певному положенні, що не зовсім зручно, якщо потрібно активно рухатися в межах човна;
 • у жарку погоду під палубою може бути висока температура повітря, особливо при наявності спідниці;
 • доступ до речей утруднений.

Типи по призначенню

Каяки діляться на типи за їхнім призначенням:

 1. Для риболовлі — в основному Sit-On-Top, рідше — Sit-In, також їх роблять із педальним приводом.
 2. Для серфінгу — до трьох метрів довжиною, із плоским дном і високо піднятим носом, на них зручно кататися по високих хвилях.
 3. З педальним приводом — тримарани, на який можна ставити вітрило, човен штовхають уперед не пропелер, а своєрідні плавники.

Педальний

Види каякінга

 1. Рекреаційний — для прогулянок, в основному двомісні або тримісні, для сімейного відпочинку.
 2. Туристичний — універсальний, для запливів на цілий день або на кілька днів.
 3. Екстремальний — плавання по бурхливих ріках.
 4. Морський — плавання по морських хвилях.
 5. Експедиційний — міцні каяки для далеких плавань, човни такого типу іноді називають океанічними.
 6. Серфінг — каяк схожий на серфінговую дошку.
 7. Слаломний —  професійний спорт «гребний слалом на каяках і каное», олімпійський вид спорту з 1992 року.

Каякінг може бути видом спорту, способом відпочити на воді або можливістю пересуватися по водній поверхні з метою риболовлі, подорожі.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию