Де у Стародавній Греції та Римі хлопчиків навчали гімнастиці

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

У Стародавній Греції, а потім і в Римі хлопчиків і юнаків навчали гімнастиці в школах, палестрах, гімнасіях. Школи були приватними й платними, тому навчання могли дозволити собі тільки вільні й небідні громадяни. Але початкова фізична підготовка, яка виховувала воїна була обов’язковою для всіх.

Фізична підготовка

Школи

До шести років усі діти в Стародавній Греції жили в жіночій частині житла. Однак хлопчиків іноді кликав батько, коли хотів представити гостям, як правило, це було під час трапез. Дівчинок учили в основному їх матері й рабині — освіта було мінімальною, але все-таки жіночої роботи з будинку вистачало й умінь теж треба було чимало, тому вважалося, що вміти ткати, вишивати, шити, готувати й виконувати іншу домашню роботу було достатньо для дівчаток. Тим більше, що заміжні жінки не повинні були часто залишати своє житло, а якщо й залишали, то тільки в супроводі чоловіків, виняток становили гетери (освічені жінки легкої поведінки), які були вільними й могли отримати більш грунтовну освіту. Але в Спарті дівчаток учили спорту майже нарівні з юнаками — там навіть був жіночий кулачний бій. Вважалося, що фізично розвинені дівчата зможуть народити здорових дітей, майбутніх матерів і воїнів.

Боротьба

Із семи років хлопчиків віддавали в школи. Їх супроводжували раби, часто освічені, слуги несли все необхідне для навчання — сувої рукописів, дощечки для листа, палички для написання, які називали стилі, а також музичні інструменти — флейту, кіфару, ліру. Також діти вчилися співати. Основним літературним твором, який учили — твори Гомера, яких було набагато більше, ніж дійшло до нашого часу (тільки Одісея й Іліада). Також хлопчиків вчили управляти будинком, основам сільського господарства. За непокору дітей били палицями, їх учили підкорятися, а також вони бачили, як підкоряти інших, адже вони були не тільки майбутніми батьками, але й управляючими багатьма підлеглими — слугами, рабами.

Але основною дисципліною залишалося фізичне виховання, адже основна роль вільного хлопчика в Стародавній Греції — бути воїном. Були спеціалізовані заклади для навчання спорту, але в школах, в яких викладали теоретичні науки, також фізично розвивали дітей.

Палестри

Гімнастики хлопчиків починали навчати з 12 років, коли їх віддавали в спеціальні гімнастичні школи — палестри. Педагоги називалися педотрибами, зараз ми б сказали тренери. Спочатку там практикувалося змішане з іншими дисциплінами навчання, але вважалося, що до 14 років вони навчилися всьому, що їм потрібно — читати, писати, співати, грати на музичних інструментах, і їм потрібно ставати воїнами. Навчання закінчувалося в 16 років, коли юнаки переходили в гімнасії.

Хороший воїн на думку стародавніх людей повинен був добре переносити холоди, жарку погоду, виживати в екстремальних умовах, плавати, бігати й взагалі битися — зі зброєю й без. Тренувалися голими, шкіру натирали оливковою олією, яке зіскрібали спеціальними шкребками після занять — у такий спосіб тіло очищалося від пилу й ставало чистим. Юнаки бігали, займалися кулачним боєм, боролися, стрибали в довжину, метали спис, диск. Використовували різні грузи — стрибали з кам’яними гантелями, бігали із щитом, іноді в повному військовім обмундируванні, адже саме так вони готувалися до майбутніх боїв. Хлопчиків навіть учили красивій ході, хорошим манерам, умінню добре виглядати.

Кулачний бій

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Існувала жорстока дисципліна, за провини били палицями — це не тільки допомагало в навчанні, але й привчало переносити біль. У Спарті навіть була ініціація, тобто перехід хлопчиків у доросле життя, коли їх збирали в храмі й без жалю били різками до крові, як говоритися, «до білих костей» і при цьому юнаки повинні були не просто терпіти, але й посміхатися.

Але палестри були не тільки для дітей і юнаків, наприклад на острові Самос у палестрах займалися дорослі чоловіки. В інших полісах дорослим був заборонений вхід у палестри. У палестрах були бігові доріжки, майданчики, басейни, зали для занять гімнастикою.

Метання диску

Оскільки в Стародавньому Римі вчителями були в основному греки, вони перенесли грецьке фізичне навчання в Римську республіку, а потім — і в імперію. Тому в Римі хлопчиків навчали приблизно так само, як і в Греції, але в більш приватному порядку, без такої масовості.

У новий час палестрами іноді називають гімнастичні, фітнес зали, це слово включається в назву спортивних клубів, команд.

Гімнасії

У гімнасіях навчалися з 16 до 18 років. Спершу тут займалися винятково фізичною підготовкою, але незабаром тут з’явилися інші дисципліни — музика, риторика, філософія, основи політичних знань. Навчання було дорогим, тому тут вчилися тільки юнаки зі знатних і багатих родин.

Добре підготовлені юнаки брали участь в Олімпійських іграх у місті Олімпія. Ці ігри проводилися раз на чотири роки, на час змагань припинялися всі воєнні дії. Переможці в Олімпійських іграх були справжніми героями, їм ставили статуї в центрах рідних грецьких міст.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию