Ритмічна гімнастика — історія, особливості, вправи

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ритмічна гімнастика – комплекс вправ оздоровчої спрямованості, що виконується під музику із заданим ритмом і темпом.

Тренування

З історії

«Танець – музика – фізичні вправи» – історична формула ритмічної гімнастики. Протягом століть цей комплекс розвивався й мінявся, вбираючи в себе досвід різних танцювальних і гімнастичних шкіл.

Ще в Стародавній Греції для фізичного розвитку молодих людей використовували різні вправи, які виконували під музику. Такі комплекси допомагали розвивати спритність і грацію, підтримували поставу.

Психіатр Циналь був впевнений: тренування під музику можуть лікувати певні захворювання (адже ритмічна гімнастика – це своєрідна лікувальна гімнастика). Франсуа Дельсарт розробив «виразну гімнастику» – систему для підготовки виступів по гімнастиці, яка містила в собі ходьбу, жести й міміку.

Один з найважливіших етапів становлення ритмічної гімнастики – робота Эміля Жак-Далькроза. Учений вважав, що музичний образ можна доносити через пластичні рухи, тому що слухове сприйняття тісно пов’язане з моторикою. Ця система стала ефективним тренуванням і ввійшла в процес навчання в гімнастичних школах.

Женевська консерваторія в 1905 році відкрила двері курсу ритмічної гімнастики, він користувався більшим попитом. А вже в 1911 Жак-Далькроз відкрив цілий Інститут, де кожна людина могла вивчати ритмічну гімнастику.

Незабаром така гімнастика прийшла в Росію – в 1912 році в Санкт-Петербурзі відкрився Інститут музики й ритму, його перший директор – князь С. Волконський.

В 80-х роках ХХ століття ритмічна гімнастика досягла піку популярності. У цей час комплекси вправ продумували для широкої аудиторії, створювалися науково-методичні розробки. Телепередачі занять (у вигляді ранкової зарядки) транслювали по Центральному телебаченню, випускали відеокасети, організовували шоу-програми. В СРСР створювали оздоровчі клуби, які проводили або навіть єдиним напрямком яких була ритмічна гімнастика.

Діти

Користь

Ритмічна гімнастика комплексно впливає на організм:

 • через те, що більша частина вправ стимулює роботу серцево-судинної системи, ритмічна гімнастика є профілактикою розвитку ішемічної хвороби серця, гіпертонії;
 • тренування досить рухливе, тому воно поліпшує координацію, формує красиву поставу й граціозну ходу, розвиває пластичність, розширює руховий досвід;
 • гімнастика – хороший засіб для схуднення. Звичайно, фізичні вправи повинні поєднуватися із правильним харчуванням, але в сукупності вони призводять до зміцнення м’язів і зниженню відсотка жирових відкладань в організмі;
 • психологічна розрядка – виконуючи комплекс ритмічної гімнастики, людина морально відпочиває, розслаблюється.

У цілому ритмічна гімнастика спрямована на підтримку організму в здоровому й працездатному стані.

Протипоказання

По-перше, не можна тренуватися при інфекційних захворюваннях – застуді, грипі й подібних. Якщо перенавантажувати організм у цей період, захворювання може загостритися, а загальний стан погіршитися. Тому продовжувати заняття варто тільки після повного видужання.

По-друге, при дискомфорті або болях у суглобах слід проконсультуватися з лікарем і пройти обстеження, щоб установити причину болю.

По-третє, займатися фізкультурою при хронічних захворюваннях – пороці серця, аритмії, нирковій недостатності й інших захворюваннях печінки й нирок, високому артеріальному тиску й інших – можна тільки під безпосереднім доглядом спеціального лікаря й тільки при наявності допуску до тренувань.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Структура тренування

Для позитивного настрою важливо підібрати правильну музику – для всіх вправ необхідно брати різні мелодії й пісні, щоб при виконанні дотримуватися темпу.

Заняття проходить безперервно, без зупинок.

Тренування бажано проводити у вигляді уроку. Він ділиться на три етапи: підготовчий, основний і заключний.

Підготовчий етап

Ритмічна гімнатика для дівчат і хлопців, підготовчий етап. На цю частину тренування приділяється приблизно 20% загального часу.

Вправи цього етапу – фактично, розминка – допомагають розігріти м’язи, привести організм у робочий стан. Звичайно це розтяжка, танцювальні рухи. Також у підготовчий етап входять різні види ходьби. Комплекс ритмічної гімнастики, ходьба:

 • «Грейн-Вайн» – кроки зі схрещуванням ніг і переміщенням тіла вправо і вліво;
 • «Крос-Степ» – повороти й переміщення робляться перехресним кроком;
 • «Степ-Тач» – приставний крок з торканням ніг, який може виконуватися в різних напрямках, а також з використанням стрибків і поворотів;
 • «Марш» – ходьба на місці з високим підніманням колін на рівень пояса.

Рухи виконуються в спокійному темпі.

Основний етап

На цей етап приділяється біля 70% уроку.

В основну частину входять інтенсивні вправи, які виконуються у високому темпі й спрямовані на розвиток м’язів. Тренування ділиться на два типи – силова й аеробна. Аеробна частина виконується стоячи – це різні стрибки, махи, присідання, випади, легкий біг на місці, удари. Силова частина виконується сидячи або лежачи – розтяжка, нахили, віджимання, скручування.

Заключний етап.

Заключна частина займає 10% від тренування. Вона виконується в невисокому темпі, використовуються вправи невеликої інтенсивності. Заключний етап спрямований на відновлення організму після навантаження – молочна кислота в м’язах розходиться, частота серцевих скорочень приходить у норму. Заключним етапом не можна нехтувати в жодному разі!

Приклад комплексу вправ

Рітмічна гімнастика для дівчат і хлопців. Розминка: повільна мелодія.

 1. Розтяжка: по черзі два нахили вліво-вправо з підняттям руки нагору, ноги на ширині плечей; нахили вперед з торканням підлоги пальцями рук, ноги на зручній відстані; заводимо зігнуту в лікті руку за голову, другою підтягуємо її до себе.
 2. Бічні випади, руками тягнемося до витягнутої ноги.
 3. « Степ-Тач» з поворотом на 90 градусів.

Вправи ритмічної гімнастики. Основний етап: швидка музика.

 1. «Марш» у швидкому темпі з інтенсивним рухом рук як при бігу.
 2. Стрибки ноги разом – ноги нарізно з рухом рук вгору-вниз.
 3. Лежачи на спині, виконувати вправу велосипед. Руки уздовж тулуба.
 4. В упорі лежачи по черзі підтягувати ноги до грудей.
 5. «Крос-Степ» з обертанням кистей для відпочинку.
 6. Випади правою й лівою ногою таким чином, щоб кути в колінах були рівні 90 градусів. Спина пряма, руки імітують удар у боксі.
 7. Руки зігнуті в ліктях, рухаються як при бігу. Спочатку піднімаємо зігнуту в коліні праву ногу вище рівня пояса, ліва нога внизу при цьому злегка піднімається, потім, виконавши кілька повторень, міняємо ноги.

Комплекс ритмічної гімнастики. Заключний етап: спокійна розслаблююча музика.

 1. Руки піднімаємо через сторони нагору, робимо повільний вдих. Потім опускаємо руки й також повільно видихаємо, можна поєднати з повільним «маршем».
 2. У положенні сидячи спокійно нахиляємося те до одній, то до іншої ноги.
 3. Ноги разом, підтягнути коліна, спину випрямити, живіт напружити, піднятими руками тягтися нагору.

Особливості виконання рухів

 1. Вправи досить прості у виконанні, і тому виконувати їх можна практично в будь-якому віці.
 2. Рухи акцентуються на поперековому, грудному й шийному відділах хребта, але впливають і на опорно-руховий апарат у цілому.
 3. Слід поперемінно виконувати динамічні й статичні вправи.
 4. Дихати слід спокійно й рівномірно.
 5. Руху потрібно точно повторювати за викладачем, дотримувати постановки вихідного положення й амплітуду.
 6. Згодом тренування необхідно ускладнювати: додавати в них нові рухи й чергувати повільний і швидкий темп.
 7. Перед початком занять варто ретельно підійти до вибору одягу й екіпірування – воно повинно бути зручним і не сковувати рухи.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию