Гімнастика — стройові вправи у русі та на місці

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Заняття гімнастикою створені для того, щоб розвивати в людини спритність, силові навички, витривалість, швидкість, здатність орієнтуватися в просторі. Паралельно із цим виховуються художні й моральні якості. Наявність численної кількості спортивних комплексів у сфері гімнастики, робить цей вид спорту практично незамінним у сучасному світі. Досить цікавим фактом вважається й те, що гімнастика містить у собі стройові вправи.

Шеренга

Основні моменти в строю

Вправи в строю виявляють собою одночасні маніпуляції кожного учасника й містять у собі наступні поняття:

 • шеренга — учасники стоять поруч на одному рівні;
 • фланг — різні сторони шеренги (після здійснення поворотів, найменування флангів залишається таким же, як і на початку);
 •  фронт — той напрямок, куди спортсмени повернені передом;
 • інтервал — відстань між кожним спортсменом;
 • двошеренговий стрій – гімнасти стоять у дві шеренги, а відстань між ними становить один крок уперед;
 • стрій зімкнутого типу — інтервал між спортсменами ідентичний ширині долоні;
 • стрій розімкнутого типу — відстань між людьми становить не менше кроку або той показник, який був зазначений тренером;
 • колона — стрій, який характеризується тим, що всі спортсмени дивляться на потилицю того, хто стоїть перед ними.

Шеренга и колона

Для успішного проведення заняття всі спортсмени повинні чітко знати кожне із представлених понять, а також розбиратися в командах викладача. В іншому випадку, заняття серйозно ускладнюється, а стрій буде збиватися всього через одну людину.

Від спортсменів вимагається:

 • мати поняття про місце свого розташування й уміти стати на нього після отримання вказівки;
 • у процесі вправ зберегти відзначений тренером інтервал і відстань від іншого спортсмена;
 • не залишати стрій без отримання відповідного дозволу;
 • у ході виконання вправ не розмовляти;
 • чітко здійснювати команди тренера й у ході виконання завдання, не виступати перешкодою для інших.

Розмикання

 

Прийоми й рухи в строю

Зайняти позицію в строю потрібно після отримання команди «Ставай!». Як тільки ця вказівка буде почута, потрібно негайно зайняти місце в строю  максимально вирівнятися. У тілі не повинно бути напруги, п’яти з’єднуються, а носки повертаються вперед. Ноги в колінах випрямляються, але їх теж варто максимально розслабити. Грудна клітка трохи піднімається, тулуб виставляється вперед. Живіт втягується, плечі розвертаються. Руки розміщуються так, щоб кисті повернулися долонями усередину. Пальці напівзігнуті й торкаються до стегна. Голова утримується рівно, обличчя дивиться вперед.

Почувши команду «Струнко!» потрібно припинити приймати стійку й завмерти. Після наказу «Вільно!» приймається вільне положення, коліна послабляються, але строго заборонено починати розмови.

Повороти на місці й у русі здійснюються за допомогою одержання вказівки. Під поняттям півповорота мається на увазі поворот на 45 градусів, ця дія робиться через ліве плече. В інших випадках потрібно повертатися через праве плече.

Повороти здійснюються на два рахунки: на «один» потрібно повернутися, при цьому зберігається правильне розміщення тулуба, коліна прямі, вся вага перенесена на розташовану попереду ногу; на рахунок «два» швидко приставляється друга нога.

Ходьба

Всі рухи стройового типу, виробляються в процесі бігу або марширування. Оптимальною вважається швидкість пересування кроком, яка складає сто двадцять кроків за 60 секунд (за умови, що довжина кроку складає біля сімдесяти сантиметрів). При бігу норма — до ста вісімдесяти кроків.

При цьому враховується той факт, що кроки діляться на стройові й похідні. У першій ситуації здійснюється команда «Стройовим кроком — Марш!», у другій ситуації — «Кроком — Марш». По першій команді команді тіло трохи висувається вперед, вся вага йде на праву ногу, позиція повинна бути стійкою. Після отримання команди, яка потребує негайного виконання, варто рухатися з лівої ноги й повним кроком.

У ході здійснення стройового кроку, носкок відтягується вперед, а нога піднімається на 150-200 мм. Постановка ноги тверда й на рівну ступню. Паралельно проводиться робота руками: вони направляються вперед і згинаються в області ліктів, кисті розміщуються на рівні пряжки пояса, назад — до упора в області плеча. Пальці трохи зігнуті. Виконуючи вказівку, голову й тіло потрібно утримувати прямо й дивитися вперед. При виконанні похідного кроку, у русі набагато більше свободи.

Для старту потрібно, щоби пролунала команда «Бігом – Марш!».  Якщо бігти з місця, то крок повинен починатися лівою ногою. Щоб після отриманого наказу перейти із кроку на біг, потрібно трохи зігнути лікті й відвести їх назад. Команда для виконання повинна здійснюватися паралельно з постановкою лівої нижньої кінцівки на землю. По цій самій вказівці робиться крок правою ногою, а вже перехід на біг робиться іншою ногою.

По діагоналі

Особливості переміщення строєм

Щоб у процесі гімнастичних занять у короткий термін розміститися в залі, використовують перебудову, рух і розмикання.

Перебудування буває наступних типів:

 1. Із шеренги в три інших. Після здійснення розрахунку, тренер дає команду з переміщення групи в три шеренги. Почувши цю вказівку, гімнасти, які одержали в розрахунку 2-і номера, залишаються в нерухомому стані, спортсмени під 1-м номером крокують назад із правої ноги, ліва — не приставляється. Після цього вони здійснюють рух вліво, і приставляють ногу, у підсумковому положенні вони повинні дивитися в потилицю до спортсменів із другим номером. Учасники групи, які отримали номер 3, з лівої ноги крокують уперед, потім робляться аналогічні дії вправо й приставляється друга нога. Підсумкова позиція спортсменів, що отримали при розрахунку 3-і номера — попереду спортсменів з 2-ми номерами. Щоб побудуватися назад, тренер дає команду про відділення групи в одну шеренгу. Гімнасти виконують ті ж рухи, тільки у зворотному порядку.
 2. Уступом. Після виконання початкового розрахунку, тренер дає вказівку певним номерам здійснити зазначену їм кількість кроків. Спортсмени крокують, а потім приставляють ноги.
 3. Із простої колони в колону по три або чотири людини. Тренер дає вказівку «Група ліворуч у колону по 3 (або 4) — МАРШ!». Почувши цю команду, перша трійка або четвірка спортсменів повертає в зазначеному напрямку й рухається прямо: інші спортсмени виконують відзначений рух без нової команди. Керівник відзначає інтервал і розмір дистанції між учасниками строю, яких вони зобов’язані дотримуватися. Після отримання вказівки зробити зворотну побудову, перша трійка або четвірка спортсменів направляється прямо, на ходу виконуючи перебудування в колону по одному. Інші спортсмени виконують крок на місці, у результаті цієї команди, вони повинні дивитися в потилицю інших членів колективу.

В обхід

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Рух теж буває декількох видів:

 1. По периметру залу. Отримавши необхідну команду, гімнасти рухаються по лініях, що позначає границю площадки, захід виконується правим плечем, без здійснення допоміжних вказівок.
 2. По діагоналі. Команда «По діагоналі — МАРШ!», виконується тільки в тій ситуації, якщо спортсмени підходять до кута залу. Отримавши вказівку тренера, гімнасти, за направляючим, пересуваються до іншого кута.
 3. Противоходом. У цьому випадку вся колона рухається за направляючим заднім ходом (спиною вперед).
 4. Змійкою. Рух складається з декількох противоходів. Довжина змійки прямо залежить від першого противохода.

Переходячи до розмикання, варто відзначити, що це метод збільшення дистанції й інтервалу строю. Якщо було не відзначена кількість кроків, то розмикання становить один крок у кожну зі сторін, відзначених тренером.

Всі, крім людини від якої виконується розмикання, повертають праворуч або ліворуч, а потім просуваються так, щоб відстань між спортсменами, розташованими з боків, позаду або попереду дорівнювала відзначеній кількості кроків. Після цього виконується поворот обличчям до фронту. Зробивши вказівку, тренер виконує підрахунок по два до того моменту, поки кожен учасник групи не займе свою вихідну позицію в строю.

Розмикання буває декількох видів:

 1. Використовуються приставні кроки. Здійснюється по фронті після отримання вказівки: «Від центра вліво (вправо) на 2 (або 3) кроки приставними кроками розімкнися». Виконавши вказівку, тренер рахує до двох, поки кожен член групи не займе своє місце.
 2. За розпорядженням. Наприклад: «Займіть позицію на три кроки один від одного».
 3. По направляючищ у колонах. У такій ситуації, тренер встановлює певний інтервал.

Вказівки

При здійсненні стройових вправ у гімнастичних класах, існує поділ команд на два види:

 • попередні — змушують спортсмена зібратися й підготуватися до подальших дій;
 • виконавчі — жадають від спортсмена негайного виконання команди.

У число виконавчих команд входять «Рівняйсь!», «Струнко!». Але при бажанні привернути увагу учнів, тренер може спереду вставити такі слова, як «група», «увага».

Подача попередньої команди виконується якомога чіткіше й голосно, навіть трохи протяжно. Це необхідно для того, щоб спортсмени відразу розібралися, що від них очікують і підготувалися до виконання завдання. Подача команди виконавчого типу, здійснюється після незначної паузи, енергійно й уривчасто.

Гучність і тривалість відпочинку при цих командах, прямо пов’язана з розмірами строю: чим більша кількість людей знаходиться в строю, тим більше протяжною є команда попереднього типу й довша пауза між ними.

Виконавчий тип  вказівок сприяє подачі сигналу про початок роботи, вимова зобов’язана збігатися з характером виконання подальших дій. Наприклад, щоб стрій почав бігти, команда повинна здійснюватися голосно й уривчасто, якщо планується уповільнення, то вона повинна бути голосною й протяжною. Незалежно від різновиду команд інтонація робиться якомога твердіше і в наказовій формі. Тренер зобов’язаний здійснювати правильний підбір слів, а також варіювати тон і силу руху.

Гучність команди, повинна відповідати її необхідності. Строго заборонено давати дуже голосні команди або дуже тихі, оскільки це дезорієнтує учнів. У процесі подачі команди, тренер повинен прийняти положення основної стійки.

При виконанні попередньої команди, гімнасти займають стійку «струнко», тому тренер не повинен зловживати цією вказівкою. Якщо ж команда все-таки була дана, то її варто строго дотримуватися.

У ряді ситуацій рекомендується замість команд використати розпорядження. Якщо в ході отрмання команди спортсмен виконує строго певні дії, то отримавши розпорядження, він може не слідувати рахунку й виконувати зазначену дію іншими способами. Приміром, замість того, щоб учням, які сидять на підлозі дати команду «Праворуч!», краще попросити їх «Поверніться праворуч».

Подаючи вказівки на здійснення перебудування, потрібно слідувати ряду дій:

 • вимовляється найменування строю;
 • вказується сторона, в яку буде виконуватися рух;
 • вказується метод виконання.

Навчальна методика

У ході ознайомлення зі стройовими вправами в гімнастиці, у переважному числі випадків використовують метод показу, всі пояснення робляться частинами. У результаті того, що стройові вправи мають низький рівень складності, у процесі навчання тренер найчастіше комбінує пояснення й показ, після чого вимагає, щоб зазначену дію одночасно виконала вся група.

Складні варіанти цих вправ, вивчаються по частинах. У даній ситуації для здійснення якоїсь дії, потрібно почути окрему команду. Для прикладу, у ході перебудування із шеренги у дві, спортсмени, які тримали в розрахунку 2-і номера, спершу роблять крок назад лівою ногою, потім крок вправо й наприкінці тільки приставляють другу ногу.

В ході вивчення частин команд, гімнаст повністю розуміє й запам’ятовує виконані дії, а тренер, перш ніж вимовить нову команду, цілком може підкоректувати уже помітні помилки.

Для того, щоб добре вивчити вищевказані вправи, потрібно з перших занять практикуватися в їхньому виконанні. Стройові вправи неможливо вивчати теоретично, тому перш ніж щось хотіти від спортсменів, тренер зобов’язаний сам показати їм правильну техніку виконання тієї або іншої вправи, а також показати, як виконуються різні команди. Існують і парні вправи, тут успіх виконання залежить не тільки від однієї людини, але й від його партнера, тому розучуються ще й особливості роботи в команді, уміння прийти на допомогу, а можливо десь взяти на себе все навантаження.

Завдяки використанню стройових вправ, гімнасти тренують витримку й дисциплінованість. У сучасну програму навчання гімнастів ці вправи ввійшли зовсім недавно, але вже придбали велику популярність, оскільки навчають спортсменів строго дотримуватися правил, не піддаватися емоціям, що особливо важливо при виступі на різних чемпіонатах. Тільки зібраність і впевненість у власних силах приведуть до перемоги й дозволять завоювати численну кількість медалей і грамот та повагу в спортивній сфері.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию