Історія російського гімнастичного товариства «Сокіл»

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

У статті мова йде про російську спортивну організацію. Звертається увага на її історію формування, з якою метою створили і її еволюцію. Сокіл — гімнастичне товариство, офіційно з’явилося в місті Москва у травні 1883 року. Це товариство було частиною панслов’янського сокільского руху. Російське гімнастичне товариство розвивало сокільську гімнастику, згодом воно підтримувало інші спортивні напрямки: футбол, боротьбу, лижний спорт, велосипедний спорт та інші спортивні дисципліни.

Фехтування

Як створювалася організація

Усе почалося з 1882 року, навесні, москвичі – представники дворянства та інтелігенції подали прохання про підставу російського гімнастичного суспільства. Перед тем, як вона потрапила до міністра внутрішніх справ, пройшла через князя Волконського Петра Григоровича, він передав документ генерал-губернаторові Москви Долгорукому Володимиру Андрійовичу.

Після цього створили статут товариства, у якому були сформовано основне завдання — покращення здоров’я. Документ підписало 53 особи, серед яких були:

 • підприємці;
 • меценати;
 • письменники;
 • журналісти.

Серед них був Чехов Антон Павлович, Шустів Микола Миколайович, Гімеровский Володимир Олексійович, Морозови Сергій і Сава, Масолов Микола Сергійович. Тривалий час одним зі членів керівництва гімнастичної асоціації був Бєляєв І.С. Він добре знав історію, йому вдалося записати імена всіх співзасновників спортивного суспільства в книзі, яка була присвячена 25-річчю від дня заснування гімнастичного співтовариства (травень 1883 – 1908 рік).

Спортсмени

 

Робота об’єднання

Хоч спортивна ліга спершу не приносила ніякої матеріальної користі, списки засновників асоціації поповнювалися новими людьми, до них потрапив рідний брат Антона Чехова – Микола Павлович Чехов. Навесні 1883 року, створили та офіційно зареєстрували «Російське гімнастичне товариство».

Були встановлені деякі правила спортивного товариства:

 1. Щорічний членський внесок — 12 рублів.
 2. Разовий внесок становив 15 рублів, невелика частина грошей призначала для основної та запасної скарбниці.
 3. Обирали раду, яку переобирали кожні 3 роки. Формувати раду могли лише учасники «Сокола».

Восени 1883 року вперше провели засідання організації під керівництвом Селецького О.І., вирішували різні питання, велися бесіди із приводу заснування товариства, але це питання поки тільки розглядалося російським урядом.

Для проведення занять орендували приміщення – будинок російського доктора медицини Адольфа Федоровича Редліха. Там проводив свої заняття видатний тренер Тарасов Т.П. З ним керівництво спортивної організації уклало договір, так що він отримував заробітну плату за свою роботу.

Парад

Опис приміщення товариства

Двоповерхове домоволодіння Редлиха – перший будинок товариства, йому належав перший поверх споруди. Всередині було спеціальне устаткування, а саме: декілька жердин, канати, турнік, чотири кільця, трапеція.

Гардеробна кімната була обладнана ящиками з дерева, куди можна було складати спортивний одяг. Крім цього, у роздягальні були шпаги, залізні маски для фехтування.

Місце розташування товариства, було зручним, оскільки знаходилося в центральній частині міста. Приміщення було не надто відремонтованим, освітлювали гасовими лампами, зате оренда як для центру міста була недорогою.

Велосипед

Зміна місця розташування

Пізніше, співтовариство спортсменів поміняло переїхало у Лопатинський будинок, за адресою Спаський провулок, 13. Нове приміщення за конструкцією нагадувало попереднє. Відрізнялася висота кімнат, повітря було занадто вогким, тому, щоб позбутися надмірної вологи, потрібно було інтенсивно прогрівати зал.

Через 3 року, асоціація, знову перемінила своє місце розташування, переїхавши в провулок Ваганьковский, у будинок Куманіна. Крім спортивного залу було декілька гардеробних кімнат та зал для зборів.

Організація ще двічі переїзджала — у будинок Фидлера в Чистих ставків та в будинок на. Після цього переїзду, пішла ще одна зміна місця знаходження. Четвертий раз, російська вулиці Садовій-Кудринській, 9.

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Спортивний зал

Виникнення футболу

Приблизно в 1897 році у Росії з’явився футбол. Про цю подію писала газета «Російське слово». У повідомленні йшлося, що товариство російської гімнастики проводить свої цілорічно, для цього орендує дачу Істоміна. Влітку проводили багато ігор для дітей та дорослих. Старші спортсмени найбільше, захоплювалися англійською грою у ніжний м’яч.

Футбол міг з’явитися раніше, оскільки за два роки повідомлення «Російського слова», учасники спортивного об’єднання вже грали у футбол. У 1895 році під керівництвом тренера Ольшанникова, члени товариства поїхали на дачу (яку винаймали для спортивних занять), разом з іншими гостями, вправлялися гімнастикою, іншими видами спорту, грали у футбол. Точно визначити час виникнення футболу в Росії не можна, однак з впевненістю

Турнір

Атрибути спортсменів

Кольори спортсменів:

 • червоний;
 • білий;
 • чорний;
 • жовтий.

Такі кольори запозичили від молодіжного міжнародного спортивного сокільского руху. «Соколи» носили сорочки червоного кольору. У російському професійному футбольному клубі носили футболки чорно-жовтого кольору з білими трусами, при цьому в основній формі були присутні футболки червоного кольору.

Символом російського гімнастичного товариства, був сокіл, він же був символом міжнародного сокільского руху.

Тренування

Еволюція Російського гімнастичного товариства

Фехтуванням і гімнастичними вправами займалися у будинку Редліха, який був першою резиденцією товариства. Згодом популярним стає швидкісний біг на ковазанах. Біля Патріарших ставків відкрилася ковзанка, яка належала товариству.

Наприкінці ХІХ століття футбольні команди почали для різноманітності займатися хокеєм. Протягом одного року грали у хокей з м’ячем. Згодом на ковзанці почали грати у хокей на льоді. Серед перших хокеїстів були брати Старостіни, один з братів заснував команду Красная Прєсня, яка згодом стала називатися Спартак-Москва.

Вправи

Розвиток організації

Прем’єр-міністр Петро Столипін своїм указом перетворив Російське гімнастичне товариство в Російське гімнастичне товариство «Сокіл». Петро Столипін разом із своїм сином стає одним зі членів гімнастичної співтовариства, він допомагав розвиватися цьому руху. Коли Російському гімнастичному товариству виповнилося 25 років, на урядовому рівні провели грандіозне святкування в Москві. Незважаючи на холодну погоду, на свято, яке тривало цілий день, прийшло подивитися декілька десятків тисяч чоловік.

Число організацій Сокола збільшувалося і досягла 60 осередків. З’явився союз Російського Сокольства, на з’їзді якого вирішувалися не тільки спортивні, але і політичні питання, акцентувалася увага на те, що сокільський рух сприяє єдності російського народу. На з’їзді сперечалися, хто може бути членами товариства — одні наполягали, що сокільцями можуть бути тільки росіяни, інши казали, що приймати в організацію потрібно всіх бажаючих.

Після Лютневого перевороту товариство побудувало стадіон. Цей спортивний комплекс неофіційно стали називати «Горючка».

Оголошення

Розпад об’єднання

Після Жовтневого перевороту товариство припинило своє існування. Були спроби відновити спортивний рух, але все було безрезультатно, оскільки радянський уряд заборонив Російське гімнастичне товариство (очевидно через те, що його члени були переважно дворянами і представниками інтелігенції, робітників серед спортсменів було мало).

Радянська влада ув’язнювала керівників Російського гімнастичного товариства. Однак деякий час сокільский рух продовжував існувати, навіть вдалося провести спортивні змагання. Щоб зупинити рух, на його учасників завели кримінальну справу, звинувачуючи у контрреволюійній діяльності.

Футбольний клуб Російського гімнастичного товариства деякий час продовжував існувати, він приймав участь у змаганнях, отримував нагороди. Футболісти-сокільці виграли кубок абсолютної першості Москви. В 1922 році футбольну команду назвали Московським гуртком спорту Краснопресненського району. Інша назва була дана для того, щоб не розформовувати футболістів Російського гімнастичного товариства «Сокіл». Через деякий час ця футбольна команда стала називатися московским «Спартаком».

Російський Сокіл — гімнастичне товариство, яке вплинуло на утворення і розвиток багатьох видів спорту, зокрема із цього товариства почався російський футбол.

Вправа на коні

Ціна 74 грн. + 3 подарунки
відправка  Укрпоштою  40  грн.golubci

Ссылка на основную публикацию